Meditasyon - Bilgiler
10/10/2014 6:00
Meditasyon; lrwin'in stresle başa çıkabilmesi için meditasyona ihtiyacı vardı ve nasıl yapması gerektiği anlatıldığında, bu öneriyle dalga geçti. "Lotus pozisyonunda kendimi hiç rahat hissedemedim" diye alay etmeye devam etti. Aynı zamanda, bu teknikten yaralanabilmek için Hintli olmak gerektiğini söyleyerek küçümsedi. Çok kötü. Gerçekte milyonlarca insan yardım eden bu tekniği, ön yargıları nedeniyle öğrenemedi.

Meditasyon pek çok zihinsel ve fiziksel odaklanma metoduna sahip bir tekniktir. Bu metodlar bazen endişe ve gerilimin azaltılmasına neden olabileceği gibi, kendinden hoşnut olma ve hüsranı tolere etmede artış sağlayabilir. Meditasyon tekniklerinin büyük bölümü eskidir ve doğu felsefesi ile bir çok Hintli gurunun (Guru: Hintli ruhani öğretmen) öğretilerini kapsamaktadır.

Tahminen en çok bilinen meditasyon metodu "transandantal meditasyon" ya da TM olarak bilinen tekniktir. Bu metod genellikle Hintli guru Maharishi Mahesh Yogi tarafından uygulanmıştır. Maharishi 1950'lerde Hindistan'ın her bölgesinde bunu öğretmeye başladı, ta ki bütün dünyayı TM hareketi sallayana kadar. 60'larm sonu, 70'lerin başında, TM hareketi, Amerika Birleşik Devletleri'ni adeta süpürdü. Milyonlarca insan, TM metodu ile "içlerindeki gizli potansiyeli ortaya çıkarma"yı öğrenebilmek için sürüler halinde TM hocalarına akın ettiler. Yararlan hakkında TM taraftan birçok kişi oldukça abartılmış iddialarda bulundu (IQ'ları yükseltebilir, uykuya olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir ve psikolojik problemleri halledebilir) ve gereksiz bir şekilde bunu bir esrar perdesi ve zoraki bir mistizimle çevrelediler. Haksız dolandırıcılığın ardında, neyse ki, TM ve diğer ilgili metod-ların zihinsel ve fiziksel sağlıkta artışa neden olduğu gerçeği kaldı. Meditasyon doğal bir süreç gibi ortaya çıkar, belki de "bilincin dördüncü hali" ama uyumak, uyanmak ve rüya görmekten oldukça faklı. Meditasyon, fiziksel ya da zihinsel kontrol yahut yaşam biçimi veya inanç sisteminde değişiklik istemeyeceği gibi hipnoz ya da tavsiyeyi de kapsamaz.

Aslında, meditasyon otonomik sinir sisteminin azalttığı aktiviteler boyunca, hipermetabolizma hareketini oluşturmaktadır. Bu demektir ki daha düşük kalp atışı, indirgenmiş kan basıncı ve daha etkili solunumdur. Bunun sonucu olarak endişe ve üzüntüde azalma ve duygusal mutlulukta artış gibi olumlu psikolojik etkileşimlere neden olur.

Önceki
Önceki Konu:
Diyafram
Sonraki
Sonraki Konu:
Düşünceler

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: