08/12/2009 20:18
Prof. Dr. Melek DELİLBAŞI

1947 yılında İstanbul'da doğdu. 1968 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Bölümü'nden mezun oldu. 1968 yılında aynı bölümde asistan olarak Doktora çalışmalarına başladı ve 1970-1972 yılları arasında Selânik Üniversitesi (Yunanistan)'nde bu çalışmalarını sürdürdü.

1973 yılında D.T.C. F. Ortaçağ Kürsüsünde " J.Anagnostis, Sultan II. Murad Dönemine Ait Bir Bizans Kaynağı " konulu tezi ile, Doktor ünvanını aldı.

1973-1974 yılları arasında Londra'da, British Museum ve King's College'de araştırma ve incelemelerde bulundu.

1980 yılında D.T.C. Fakültesi'nde " Türk Hükümdarlarına Ait Yunanca Nâmeler ve Ahidnâmeler" konulu tezi ile Doçent ünvanını aldı.

1987-1988 yılları arasında Washington'da, Harvard Byzantinoloji Enstitüsü'nde (Dumbarton Oaks) burslu olarak araştırma yaptı ve A.B.D.'nin çeşitli üniversitelerinde konferanslar verdi.

1988 yılında D.T.C. Fakültesinde Profesör ünvanını aldı.

Halen aynı fakültede öğretim üyeliğini sürdürmekte olup ; Tarih Bölümü Başkanı ve Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı'dır. Ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde "Bizans-Osmanlı Tarihi" dersleri vermektedir.

İhtisas sahası : Bizans ve Ortaçağ Osmanlı Tarihi.

Üyesi olduğu kuruluşlar: Türk Tarih Kurumu, Güney Doğu Avrupa Araştırmaları Merkezi (Türkiye Milli Komisyon Başkanı)

Bildiği yabancı diller: İngilizce, Yunanca

Kitapları: Johannis Anagnostis, " Selânik'in Son Zaptı Hakkında Bir Tarih" ( II. Murad Dönemine ait bir Bizans Kaynağı), Türk Tarih Kurumu Basımevi, 1989, Ankara.

Önceki
Önceki Konu:
Feridun Emecen
Sonraki
Sonraki Konu:
İsmail Aka

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: