08/12/2009 20:17
M.Ö. 209-174 arasındaki Hun hükümdarı. Asya'da dağınık olarak yaşayan Altay kavimlerini birleştirmiş, düzenli bir yönetim ve ordu örgütlenmesi yaratmıştır. Hun yabgusu Teoman'ın oğludur. Babasının döneminde Asya Hunlarının Çin'e yaptığı akınlar sırasında ilk başarılarını gösterdi. Ancak üvey annesi tarafından Yüeçilere rehin olarak gönderildi. Mete, Yüeçilere savaş açan babasının Yüeçi topraklarına girmesini beklemeden kaçtı ve çeşitli boylar arasında saklandı. Bu dönemde oluşturduğu gönüllüler ordusunu sık sık sürek avları düzenleyerek savaşa hazırladı.

Babasını, üvey annesini ve kardeşlerini öldürtüp bazı komutanlarla yöneticileri ortadan kaldırdıktan sonra Hun tahtına çıkan Mete, oğlu ve ardılı Lao Shang'a aynı zamanda güçlü bir devlet bıraktı. Bir tahıl ambarı olan Doğu Türkmenistan'daki egemenliğine dayanarak kalabalık bir süvari ordusunu sürekli silâh altında tutma olanağı buldu. Çağırıldığında toplanabilen dağınık güçler yerine savaşa hazır, örgütlü ve eğitimli bir ordu kurdu. Ayrıca sonraki bozkır devletlerine de örnek oluşturan toplumsal kural ve töreler getirdi.

Yaşam öyküleri birbirine çok benzeyen Mete ve Oğuz Han'ın kişilikleri sonraki yıllarda bazı kaynaklarda karıştırılmıştır.

Önceki
Önceki Konu:
Meşrutiyet
Sonraki
Sonraki Konu:
Metodoloji

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: