08/12/2009 20:17
Resmi adı Moğolistan Cumhuriyeti'dir. Başkenti Ulan Batur olan ülkenin nüfusu 2 650 952 (2000) yüz ölçümü 1 566 500 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi, Tugrik, resmi dili Moğolca'dır. Halkın çoğunluğu Budisttir. Ülke Orta Asya'nın doğu kesiminde yer alır. Komşuları, kuzeyde Rusya, güneyde Çin'dir. Kişi başına düşen ulusal geliri, 388 $‘dır. Zorunlu eğitim süresi 8 yıl, insanların ortalama ömrü de 64 yıldır.

Moğolistan'ın en büyük kenti, başkent Ulan Bator ve en yüksek dağı da Nayramadlin Orgil (4374 m)‘dir. Ülkenin başlıca ırmakları, Sharbulag, Orhon, Eder, Kerulen, Selenga ve Tula'dır. Ülkenin büyük gölleriyse, Hubso, Ubsa Nor ve Kara Usu Nor'dur. Moğolistan bir plâto görümündedir. Bu plâtonun üzerinde dağlar, tuz gölleri ve çayırlıklar vardır. Ülkede sert bir karasal iklim hüküm sürer. Kışlar soğuk ve kuru, kısa süren yazlar da sıcak geçer. Ülke topraklarının altıda beşi steplerden oluşur. Kuzeyde sık ormanlar görülür. Güneyde bitki örtüsü seyrekleşir.

Doğal kaynakları, kömür, tungsten, bakır, mobilden, altın ve kalaydır. Moğolistan'ın başlıca tarım ürünü tahıldır. Endüstri ürünleri, gıda, tekstil, kimya ve çimentodur. Başlıca kentleri, Ulan Batur, Darhan ve Mörön'dür.

Önceki
Önceki Konu:
Mısır (ülke)
Sonraki
Sonraki Konu:
Moldova

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: