08/12/2009 20:17
Resmi adı Moldova Cumhuriyeti'dir. Başkenti Kişinyov olan ülkenin nüfusu 4 430 654 (1998), yüz ölçümü 33 700 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyet olan ülkenin para birimi Moldova leyi, resmi dili Romence'dir. Halkın çoğunluğu Hristiyandır. Orta Avrupa'nın doğusunda yer alan Moldova'nın komşuları; kuzeyde, doğuda ve güneyde Ukrayna, batıda da Romanya'dır. Kişi başına düşen ulusal gelir 383 $ dır. Zorunlu eğitim süresi 11 yıl, insanların ortalama ömrü de 68 yıldır.

Moldova'nın en büyük kenti başkent Kişinev ve başlıca ırmakları da Dinyester, Rautel ve Lalpug'dur. Ülke topraklarının büyük bölümü tortul kayaç tabakalarından oluşur. Ilıman bir kara iklimine sahiptir. Yazları sıcak kışları ılık geçer. Düzenli yağış görülür. Ülkenin kuzey ve orta kesimi ormanlıktır. Güneyde step kuşağı uzanır.

Moldova'nın doğal kaynakları, linyit, fosfat, alçı taşı, petrol ve doğalgazdır. Ülkede yetiştirilen başlıca tarım ürünleri, üzüm, tütün ve pamuktur. Ülkenin endüstrisi, tarım ve gıdaya dayalıdır. Başlıca kentleri Kişinev, Tiraspol, Beltsy ve Bender'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Moğolistan
Sonraki
Sonraki Konu:
Bütçe

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu