08/12/2009 20:17
(1208 Hortu, Sivrihisar - 1284-1285 Akşehir) Anadolu'nun Moğol istilâsı altında bulunduğu yıllarda yaşamış bir halk bilgesi ve gülmece ustası. Yaşamına ilişkin kesin bilgiler yoktur. Hakkındaki bilgiler, fıkralarından çıkarılan ipuçlarına ve halk arasındaki söylentilere dayanmaktadır. Eski kaynaklardan edinilen bilgilere göre, babasından Arapça dersleri aldığı, Sivrihisar ve Konya medreselerinde eğitim gördüğü ve Akşehir'e yerleştiği anlaşılmaktadır. Timur ve Nasrettin Hoca fıkralarına dayanılarak, Timur'un çağdaşı olduğu ileri sürülmekteyse de, bu bilgi gerçeği yansıtmamaktadır.

Nasrettin Hoca fıkralarının temel özelliği, incitici olmayan gülmece içerikli olmasıdır. Bu fıkralar yalnızca Türkiye'de değil, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan'da da bilinmektedir. Eski el yazması kitaplarda rastlanan fıkralar çeşitli araştırmacılarca gün ışığına çıkarılmış, doğu ve batı dillerinde baskıları yapılmıştır. Nasrettin Hoca'ya mal edilen fıkraların pek çoğu halkın ortak ürünü olan fıkralardır.

Önceki
Önceki Konu:
Ran, Nazım Hikmet
Sonraki
Sonraki Konu:
Oyun

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: