08/12/2009 20:20
1922 Şanlıurfa Birecik doğumlu Necip Mirkelamoğlu, yükseköğrenimini 1946'da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde tamamlar.

1945'te merhum Tarık Zafer Tunaya'nın başkanlığındaki İstanbul Eminönü Halkevi Kültür Kolu'na yazılır. CHP mensubu bulunduğundan Tunaya'yla çabuk kaynaşır. Burada Fazıl Şerafettin Bürge ve Alaaddin Tiritoğlu ile tanışır ve siyasetle ilişkisi başlar.

İzmir'de önce Halk Odası üyeliği ve başkanlığı, daha sonra "ocak"tan başlayarak "il"e kadar CHP'nin bütün kademelerinde görev yapar. İzmir'in son halkevi başkanı oldu.

1954 seçimlerinde İzmir milletvekili adayı, 1961'de milletvekili, 1968'de Cumhuriyet senatosu üyeliği yapar.

Önce idare amiri, sonra da başkan vekili olarak Cumhuriyet senatosunda 1977'ye kadar görev yapar. 1946'dan başlayarak 1973'te İnönü'nün vefatına kadar geçen uzun yıllar içinde Cumhurbaşkanı, CHP Genel Başkanı, Başbakan, Cumhuriyet Senatosu Tabii Üyesi İsmet İnönü ile vazife beraber çalışır.

Önceki
Önceki Konu:
Ersan Çelik

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu