03/04/2013 6:00
Neden acıkırız, beynimiz acıktığımızı hissettiren mesajı nasıl algılar hiç düşündünüz mü?Açlığın boş mide ile alakası yoktur.Kandaki belli bazı maddelerin esksikliğinden kaynaklanır.

Kan damarları, bu maddelerin eskslikliğini hissettiğinde beyindeki "açlık merkezi" adı verilen merkeze mesaj iletir.Bu merkez, mideyle bağırsak arasında bir fren görevi görür.Kanda yeterli derecede besin olduğunda açlık merkezi mide ile bağırsak arasındaki faaliyetini yavaşlatır.Eğer kanda yeterli derecede besin yoksa açlık merkezi mide ile bağırsak arasındaki faaliyetini daha aktif hale getirir.İşte bu yüzden aç bir insan midesinden guruldama hisseder.

İnsan aç olduğunda herhangi özel bir yiyeceği değil, sadece besin arzu eder.Yani açlık durumunda yaş pasta, kurabiye vs. değil de, çorba, plav vs. gibi karın doyurucu besinler azru edilir.Ne kadar süre aç kalınabileceği insandan insana değişiklik gösterir.Sakin bir insan, heyecanlı bir insana göre daha uzun süre aç kalabilir.Çünkü sakin insanın depoladığı protein daha yavaş harcanır.

Çok proteinli ürünlerin tüketilmesi tokluk hissimizin daha uzun sürmesini sağlar.Ayrıca kasların gelişmesinde ve bakımında da eşisiz bir besin kaynağıdır.Özellikle yumurta, süt ve diğer mandıra ürünleri bol proteinli ürünlerdir.

Sonraki
Sonraki Konu:
Derbi nedir?

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu