04/04/2013 2:00
Terleme, vücut sıcaklığının sabit tutulmasını sağlayan ve istemimiz dışı gerçekleşen bir tür metabolik olaydır. Yoğun fiziksel aktiviteler esnasında görülebildiği gibi heyecan, korku, utanma ve sıkılma gibi pek çok olay sonucunda da görülebilir.

Vücut sıcaklığımızın herhangi bir nedene bağlı olarak yükselmesi sonucu kan dolaşımı hızlanır ve ter bezleri aktif hale gelir. Böylece derimizin gözeneklerinden su damlacıkları çıkar ve bu su damlacıkları buharlaşarak derimizi soğutur. Bu sayede vücut sıcaklığımız dengelenmiş ve derimiz nemlendirilmiş olur. Terlemenin bir diğer görevi ise vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktır. Bu yüzden saunalara sık sık gidilmesi tavsiye edilir.

Terleme esnasında vücutta 2 milyondan fazla ter bezi görev yapar. Dolayısıyla büyük orada su kaybederiz. Hiçbir aktivite yapmasak bile bir günde 2 litreye yakın su kaybetmemiz mümkündür. Bu yüzden kaybettiğimiz suyu geri almak için bol bol su içmemiz gerekir.

Önceki
Önceki Konu:
İlk ticari taksi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi