Deniz tutması nedir? - Bilgiler
04/04/2013 6:00
Bazılarımız kendini sandal, vapur veya gemi gibi deniz araçlarında iyi hissetmez. Genellikle başı döner ya da midesi çok bulanır. İşte bu duruma halk arasında "deniz tutması" denir. Araba veya uçakta yolculuk yaparken de böyle bir durumla karşılaşabiliriz. O zaman da "araba tuttu" ya da "uçak tuttu" deriz.

İç kulakta bulunan vestibüler yapılar bize denge duyusunu verir. Güçlü dalgaların deniz aracını sallaması, iç kulağımızın işleyişinde sorunlar meydana getirebilir. Zira iç kulağı çok hassas olanlarda baş dönmesi, mide bulantısı veya kusma görülebilir. Aynı zamanda endişe ve korku da bu tarz kişileri daha da hasta yapar. Sağırlarda ve bebeklerde deniz tutması görülme olasılığı çok düşüktür.

Vestibüler yapılarda sorun oluşması durumunda kişi düz yolda bile yürüyemez. Kendini kontrol edemeyecek kadar başı döner ve yerinden kalkamaz. Bu yüzden iç kulak sağlığı çok önemlidir ve dikkat etmek gerekir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu