Ozon gazı, oksijen molekülünün 3 atomdan oluşmuş halidir. Oksijen molekülü iki atomdan oluştuğunda ise atmosferde bulunan ve nefes almamızı sağlayan oksijen gazını meydana getirir.

Senelerdir dünya ülkelerince konuşulan bir konudur ozon tabakası. Yapılan anlaşmalar ve çalışmalar sonucu ozon tabakasına zarar veren maddelerin tamamiyle bitirilmesi asıl amaçtır. Fakat herşeye rağmen kullandığımız kokular, egzoz gazları, ev ve fabrika bacalarından çıkan dumanlar vs. ozon tabakasını olumsuz yönde etkiler. Peki neden bu kadar önemlidir ozon?

Ozon gazı, atmosferin en üst tabakalarında bulunan, keskin kokulu ve mavi renkte bir gazdır. Güneş'ten gelen zararlı kızılötesi ışınların dünyaya ulaşmasını engeller. Başka bir deyişle dünyadaki canlıların yaşamlarını sürdürmelerini sağlar. Şayet bu kızılötöesi ışınlar dünyaya ulaşmış olsaydı herşey yanar ve canlılık yok olurdu.

Ozon gazı virüs, bakteri ve mantar gibi organizmaların yaşamlarını ve çoğalmalarını engeller. Bilinen en etkili dezenfektan maddesidir. Klordan 3000 kattan daha fazla güçlü etkiye sahiptir. Neredeyse 1 gram ozon, 1 ton sudaki zararlı organizmaları birkaç dakikada öldürebilecek güçtedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Son Ziyaretler: