20/03/2014 5:00
Alm. Niobium (n), Fr. Niobium (m), İng. Niobium. Kolombium da denilen ve tantalyum’a benzeyen metalik bir element. Bu elemente niyobyum ismini 1844’te Alman kimyâcısı Heinrich Rose vermiştir. Grek mitolojisinde Nıobe, Tantalus’un kızıdır. Aslında bu element ilk defa İngiliz kimyâcısı Charles Hatchett tarafından keşfedildi ve kolombiyum ismi verildi. Fakat 1949’da milletlerarası kimyâ anlaşmasına göre niyobyum ismi ve sembol olarak da (Nb) kabul edildi.

Özellikleri: Niyobyum sert ve cilalı bir metal olup, kırılgan ve dövülebilirdir. Rengi gri veya gümüşî beyazlıktadır. Kolayca erir ve kararmaz. Atom ağırlığı; 92,906, atom numarası 41’dir. On iki tane radyoaktif izotopu vardır. Radyoaktif olmayan niyobyumun atom ağırlığı 93’tür. On iki izotopun atom ağırlıkları 89 ilâ 101 arasında değişmektedir. Yoğunluğu 8,4 g/cm3tür. Erime noktası 1950°C, kaynama noktası 2900°C’dir. Yüksek sıcaklıkta, oksijenle, karbonla, halojenlerle, azotla, kükürtle ve diğer ametallerle reaksiyon verir. Nitrik ve hidroflorik asit karışımında çözünür.

Kullanıldığı yerler: Niyobyumun gaz emme (absorblama) kabiliyeti iyi olduğunda, vakum tüplerin îmâlâtında kullanılır. Paslanmaz çelik hazırlanırken kullanılır. Çünkü niyobyum yüksek sıcaklıkta korozyonu önler. Niyobyumun ilâvesiyle krom çeliği işlenebilir ve dayanıklı hâl alır. Binlerce kilometre uzunluktaki gaz boruları niyobyum ihtivâ eden çelik borulardır. Niyobyumun bileşikleri önemli değildir. Yalnız karbon bileşiği önemlidir. Niyobyum-zirkonyum ve niyobyum-kalay alaşımları süper iletken olduklarından elektronik sanâyiinde kullanılır.

Önceki
Önceki Konu:
Bermuda
Sonraki
Sonraki Konu:
Hidrat

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: