12/10/2014 7:00
Öğrenerek başarılı olabilir miyiz? Adnan Kahveci, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş gibi siyasi liderlerin hepsi bunun kanıtıdır. Atatürk de dahil tüm bu liderler 'memur çocuğu' olarak başladıktan hayatı Türkiye'nin zirvelerinde sürdürmüşlerdir. Onlar neyi, nasıl yapabileceklerini öğrendiler ve eyleme geçip yapılması gerekenleri yaptılar. Hayatınızı değiştirecek olan, sizi başarıya götürecek bilgi 'Neyi, nasıl yapabilirim?' sorusunun karşılığıdır. Stand-up'çı Cem Yılmaz 'Insanları nasıl güldürebilirim?' diye düşünür, ben insanları kendilerini geliştirecek teknolojileri onlara nasıl öğretebilirim diye düşünürüm. Para ve basan getiren bilgiye 'uzman teknik bilgi-know how' denir. Know how neyin nasıl yapılacağının bir tarifidir. Türkçe karşılığı olarak 'neyin, nasıl yapılacağının bilgisi' diye bir şey kullanılabilir. Neyin nasıl yapılacağını öğrenir, sonra da bu bilgiyi beceriye dönüştürerek uzman olursunuz.

Uzman 'az şey hakkında çok şey bilen' kişi olarak tanımlanır, insanlar da uzmanlık alanınıza giren işi yaptığınız için size para, yetki, makam ve imkan verirler. Böylece bilgi ile hayatınızı değiştirmiş, şekillendirmiş olursunuz, insanlar avukatlara niçin para verir? Hukuk bilgisini kullanarak hâkime kendilerinin haklı oldukları tarafları anlatması için. Avukat bilgisini becerisi ve emeğiyle beraber kullanmaktadır. Oysa köşe yazarlarına beceriden çok bilgi için para verilir. Sergen 'Nasıl iyi futbol oynanır?' konusunda uzman teknik bilgi ve beceriye sahip olduğu için bu kadar yüksek ücrete transfer olabildi. Mühendisler 'bir bina nasıl yapılabilir?' konusundaki uzman teknik bilgilerini satarak para kazanır. Berber 'Saç nasıl kesilir?' konusundaki uzman teknik bilgisini emeğiyle birleştirip satarak para kazanır. Şunu unutmayın; Eğer bir insan büyük bir başarı kazanmışsa bunun ardında bir uzman-teknik bilgi vardır. Neyi nasıl yapacağını bilmeseydi başaramazdı. Bundan dolayı ben eğer bir insan büyük bir iş başarmışsam orada benim öğrenmem gereken bir şey var demektir diye düşünürüm.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi