30/09/2014 23:00
Bilgi ve öğrenme mutluluk getirir mi? 'Mutluluğun bilgisine' sahip olursanız elbette. Başarılı olmak gibi mutlu olmak da öğrenilir. Sevgi de öğrenilir, bilgi de öğrenilir. Bu kitap kalbinizden sevgiyi, beyninizden bilgiyi eksik etmemeniz gerektiğine sizleri inandırmak için yazıldı. Bütün büyük düşünürler gibi ben de yeni bir bilgi öğrendiğinde içimde aşk hissine benzer bir kıpırtı hissediyorum. Bu yeni bir şey öğrenmenin, beynine yeni bir bilgi yerleştirmenin, kendine 'eklemeler' yapmanın, 'daha çok olmanın' verdiği bir heyecandır. Ben buna öğrenme mutluluğu diyorum. Bilgiden doğan mutluluk. Ben mutlu oldukça öğreniyor, öğrendikçe daha çok mutlu oluyorum. Sizlerin de 'mutlu mutlu öğrenmenizi' istiyorum. Bu makalenin bir amacı da budur.Okuyanların 'Yarım saatlik okumanın gideremeyeceği kederim olmamıştır' diyordu. Selim ileri ise 'Bir ömür boyu kitaplarla mutlu oldum. Mutluluk nedir? diye sorulsa kitaplar okumak, kitaplar edinmek, kitaplar arasında yaşamaktır derim' diye yazmıştı. Sizi öğrenerek mutlu olmaktan, daha çok mutlu olmaktan alıkoyan ne?

Öğrenmenin kavrayış gücünü geliştirerek insanı güçlendirdiğini hepimiz biliyoruz. Bilgimiz ve sezgimiz kadar anlarız. Anlayışımız kadar da insanca davranır, insanca yaşarız. Burada ilginç nokta 'bilmek' ile 'anlamak' hemen bir arada olmayabilir. Bazı kişiler alim olmasa da ariftir. Onlarda bilgiye dayanan mantık değil sezgiye dayanan tecrübe daha güçlüdür. Hayat bana Anadolu insanının alim (bilir) olmasa da arif (anlar) olduğunu öğretti. Onlar neyin, niçin, nasıl olduğunu bilmeseler de neler olacağını anlayabilmekteler. Siz bilir misiniz, anlar mısınız? Alim misiniz arif misiniz? Yoksa 'ikisi bir arada' olanından mı istiyorsunuz?

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: