Orhan Kavuncu - Bilgiler
08/12/2009 20:19
Orhan Kavuncu, aslen Özbekistan Türkler'inden olup 1949'da Adana'da (Türkiye) doğdu, ilk, orta ve lise tahsilini Kahraman Maraş'ta, üniversite tahsilini Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi'nde tamamlayan Orhan Kavuncu, ilmî hayata aynı üniversitede devam ederek, 1977'de "Zirai Genetik ve istatistik" teziyle doktorasını tamamlayıp, 1984'te doçent, 1991'de profesör olmuştur.

Cemiyet ve fikir adamı olarak, memleket ve milletin istikbaline dair yurdun çeşitli yerlerinde konferanslar veren Prof. Dr. Orhan Kavuncu bu yoldan olmak üzere 1985-1993 seneleri arasında Türk Ocakları'nda, 1993-1995 senelerinde Kazakistan, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde Rektör Vekilliği, 1995-1999'da TBMM'de BBP'den Adana milletvekilliği yapan Orhan Kavuncu, bilhassa Afganistan'ın işgaliyle, işgali taki-beden yıllarda Afganistan'daki Türk varlığının tanınması için yaptığı çalışmalarla tanınmıştır. Evli ve üç çocuk babası olan Prof. Dr. Orhan Kavuncu bir ara Almanya'da yaşamış ve Avrupa Nizam-ı Alem Ocakları Genel Başkanlığım yapmıştır.

Önceki
Önceki Konu:
Kemal Çapraz
Sonraki
Sonraki Konu:
Rasim Ekşi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu