08/12/2009 20:17
(1903 Benga, Hindistan - 1950 Londra İngiltere) İngiliz romancı. Eton Kolejde burslu okuduktan sonra, subay olarak Burma'ya gitti. İngiliz emperyalizmini protesto etmek gerekçesiyle askerlikten ayrıldı. Bu konuyu ilk romanı "Birmanya Günleri"nde ele aldı. Uzun süre otellerde bulaşıkçılık, özel öğretmenlik yaptı ve kitapları çok satan bir yazar olarak yaşamını sürdürdü. Gönüllü olarak İspanyol cumhuriyetçilerinin yanında İspanya Savaşı'na katıldı. Savaşta ağır biçimde yaralandı ve İngiltere'ye geri döndü. Bundan sonra sosyalist bir yazar olarak "Soluk Almaya Doğru" ve "Katalonya'ya Selâm" adlı romanlarını yazdı. İkinci Dünya Savaşı sırasında BBC muhabirliği ve Tribune gazetesinde yazarlık yaptı. 1943'te Sovyet komünizmini hicveden ünlü "Hayvan Çiftliği"ni yazdı. George Orwell küçük yaşlardan beri verem olduğu için son yıllarını hasta olarak geçirmiştir.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Birmanya Günleri, Rahibin Kızı, Hayvan Çiftliği, 1984, Katalonya'ya Selâm, Bırak Aspidistra Uçsun, Wigan Rıhtımına Giden Yol.

Sonraki
Sonraki Konu:
Neruda, Pablo

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: