Shakespeare, Wıllıam - Bilgiler
08/12/2009 20:17
(1564 Warwickshire, İngiltere -1616 Warwickshire, İngiltere) İngiliz şair ve oyun yazarı. Babası bir tüccar, annesi büyük bir toprak sahibinin kızıydı. Shakespeare, ilköğrenimini Stratford'ta aldı. Lâtince öğrenerek Eski Yunan Döneminde yaşayan bazı yazarları okudu. William Shakespeare, üniversite eğitimi görmedi. On sekiz yaşına geldiğinde Anne Hathaway adlı, o bölgede yaşayan genç bir kızla evlendi ve 3 çocuk sahibi oldu. 1592 yılından itibaren Londra'daki tiyatro çevrelerinde adı duyulmaya başlandı. Bu dönemde bazı akademisyen yazarların acımasız eleştirilerine uğradı. Londra'da bulunduğu süre içinde, daha sonra "Kralın Oyuncuları" adını alacak olan "Lord Chamberlain Tiyatro Topluluğu"na ortak oldu ve meslek yaşamının geri kalan bölümünde bu topluluk için oyunlar yazdı ve yönetti. Shakespeare 1616 yılında İngiltere'de öldü. Komedi, trajedi, romantik trajedi ve tarihsel türde yazdığı oyunlarından bazıları şunlardır: Hamlet, Macbeth, Troilus ile Kressida, Kış Masalı, Fırtına, İki Soylu Akraba, Ölçüye Ölçü, VIII. Henry, Kral Lear, Antuva ile Kleopatra, Romeo ile Juliet, Venedik Taciri, Beğendiğiniz Gibi, Yaz Ortasında Bir Gecelik Rüya, Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası ve Othello.

Tiyatronun amacını "doğaya ayna tutmak" olarak açıklayan Shakespeare, oyunlarında kullandığı şiirsel dille kendine özgü bir üslüp yaratmıştır. Oyunlarında, insan doğasındaki her türlü duygu ve çatışmayı etkileyici sözcük ve imgelerle yansıtmıştır. Zengin bir ifade gücüne sahip olan Shakespeare, oyunlarında 29 066 farklı sözcük kullanmıştır. Yapıtlarında kıskançlık, düş kırıklıkları, hırs, ayrılık ve endişe gibi evrensel konuları büyük bir başarıyla işleyen William Shakespeare, eserlerindeki karakterlerin gizli düşüncelerini ve kimi zaman da anlaşılmaz hareketlerini gözler önüne sererek, gerçek kişiliklerini ön plâna çıkartmanın yollarını aramıştır. Bu nedenle, diğer Rönesans yazarlarına göre, insan doğasının derinliklerine daha fazla inmeye çalışmıştır. Oyunları, yazıldığı dönemde olduğu kadar, günümüzde de önemini korumuştur. Shakespeare, yetersiz eğitim görmüş sıradan bir insan olmasına karşın, dünyanın en önemli sanatçıları arasına girmeyi başarmış bir deha olarak kabul edilmektedir.

William Shakespeare'in oyunları ülkemizde ilk kez 1908 yılında Abdullah Cevdet tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazdığı oyunlar kadar soneleriyle de tanınan William Shakespeare'in tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok beğenilen "18. Sone" adlı şiiri şöyledir:

18. SONE

Benzetebilir miyim bir yaz gününe seni?

Sen daha güzel, daha ılıksın ondan.

Sert rüzgârlarla dağılır mayısın narin çiçekleri,

Ve yaz gelip geçer bir gün gibi; durmaksızın.

Cennetin sıcak yüzü güneş parıldar bazen

Ve çoğu zaman donuklaşır altından rengi.

Ya şanstandır bu; ya değişmeyen kaderden.

Her güzellik bir gün kaybeder güzelliğini.

Ama senin ebedi sıcaklığın solmayacak asla,

Sahip olduğun güzelliği yitirmeyeceksin.

Ölüm övünemeyecek, gölgesinde dolaştığında

Bu satırlarla sen, sonsuza erişeceksin;

İnsanlar yaşadıkça ve görebildikçe gözler,

Seni yaşatmak için yaşayacak bu sözler.

Çev: Bakış Kutlu

Başlıca yapıtları şunlardır:

Antonias ve Kleopatra, Atinalı Timon, Bir Yaz Gecesi Rüyası, IV. Henry, Fırtına, Hamlet, Huysuz Kız, Julius Caesar, Kral Lear, Macbeth, Onikinci Gece, Othello, Romeo ve Jülyet, Size Nasıl Geliyorsa, Soneler, Venedik Taciri, Yanlışlıklar Komedyası, Yeter ki Sonu İyi Bitsin, II. Richard, II. Eduard, Kuru Gürültü, Kısasa Kısas.

Sonraki
Sonraki Konu:
Orwell, George

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: