Pakize Suda - Bilgiler
08/12/2009 20:18
HAKKINDA YAZILANLAR

(Benim) Harbi, şeker ve sarışın kadın(ım)!

ALİ ATIF BİR

Hürportreler Hürriyet 2002 İlavesi

Pakize Suda aslında sizi kendinizle yüzleştiriyor ama gerçeği söyleyemiyor, kıvırıyorsunuz. Onun yüreğinin onda biri sizde olsa, yılbaşı dansözü diye televizyona çıkar üstüne de para verirsiniz.

Ne yazacam ben ya? Pakize Suda. Nasıl anlatılır Pakize Suda? Aslında onu anlatamamak galiba onu anlatmanın doğasında olan bir şey. (En azından belki de evli bir adam için böyle. Bakın, başlıkta parantez içinde yazdığım kısımları henüz yazıya koymaya karar vermedim. Eğer koyarsam ne olacağını haftaya hep birlikte öğreniriz).

Lütfen ısrar etmeyin size Pakize Suda'yı anlatabilecek durumda değilim. Olsa olsa onunla ilgili yaptığım bilimsel araştırmanın bazı verilerini paylaşabilirim. Aslında ‘‘Yukardan Pakize Suda'yı yazman istendi’’ dendiğinde bir kumpas kurulduğunu hissettiğimi söyleyeyim. Hesapta bu ele avuca sığmaz kadını bir profesöre yazdırıp, karşıya geçip gülecekler. Yemezler!

Bilimsel araştırmamı, ki kendisi fokus grup araştırmasıdır, ‘‘Güzel ve aptal kadınlarla, kadınlar değil daha çok erkekler ilgilenir. Güzel ve zeki kadınlarla ise daha çok kadınlar ilgilenir’’ tarihi varsayımından hareketle kadınlar üzerinde yaptım. İşte fokus grup toplantısından alıntılar:

- Valla çok harbi kadın. Hem harbi hem hanfendi..

- Ama yazıları onun yazması mümkün değil. Alt tarafı bir üvertür şarkıcı. Kesin yazıları ya Serdar Turgut ya Bekir Coşkun yazıyor ya da Ertuğrul Özkök yazıyor.

- Kadın kendisiyle dalga geçiyor ya...

- Ne kendisiyle, bütün kadınlarla dalgasını geçiyor. Gücü orada zaten. Samimi yazıyor. Dobra dobra yaşıyor, öyle de yazıyor.

- Ay o 17'sinde Ege güzeli seçilmemiş miydi şekerim. Kim yazdırdı onu Hürriyet'te anlayamadım. Hürriyet'te yazmak için biraz adamda kapasite lazım. Ben hiçbir yazısını kaçırmam, daha bir kapasitesini göremedim.

- Çok ayıp çok. Bence Oktay Ekşi'nin yerine baş yazar olsa var ya hergün iki Hürriyet alır her ikisinde de onu okurum.

- Yok deve! Bir de Fatih Altaylı'nın yerine Galatasaray'a ikinci başkan olsun da süper kupayı alalım. Ha?

- Kulaklarıma inanamıyorum. Sanki kadının sinemada, şarkıcılıkta öyle ahım şahım bir başarısı varmış gibi yere göğe konduramıyorsunuz.

- Şeker gibi kadın yaaa, niye öyle diyosunuz.

- Vallahi çekemiyorsunuz kadını. Ne yani yazar olduktan sonra sahneye çıksaydı daha mı makbul olacaktı?

- Hırslı değil bunu kabul edelim. Tek hatası uykuyu biraz fazla sevmesi.

- Atıyorsunuz, kadın uyumuyor ki, uyansın. Uyanık o uyanık!

- Sizin kuşak hatırlamaz acaip haysiyetli bir ‘‘ikinci kadın’’ olmuştur! Bunu da açık açık ifade etmiştir.

- Ha o mesele mi? Bırak Allahaşkına, o adamın tüm ceketlerinin renklerini toplasan Pakize'nin renkli kişiliğinin yanında soluk kalır.

- (Ben) Kesinlikle kadıncağızı çekemediğiniz ortada. Ne adamı, ne ceketi. Kırk yıllık olayları karıştırıp, çamur atıyorsunuz. Sizin gibi kıskanç ikiyüzlülerle fokus grup yapanda kabahat. Pakize Suda aslında sizi kendinizle yüzleştiriyor ama gerçeği söyleyemiyor, kıvırıyorsunuz. Onun yüreğinin onda biri sizde olsa, yılbaşı dansözü diye televizyona çıkar üstüne de para verirsiniz.

Ne diyordum? Pakize Suda'yı anlatamamak. Galiba gerçekten onu anlatmanın doğasında var.

Önceki
Önceki Konu:
Ferai Tınç
Sonraki
Sonraki Konu:
Güzin Abla

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: