Paris - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Fransa'nın başkentidir. Kent, Fransa'nın kuzeyinde, geniş ovaların ortasındaki Sen Irmağı'nın iki yakasında kuruludur. Nüfusu 10 210 059 kişidir (1992). Paris, M.Ö. 3. yüzyılda Galyalı bir kabile tarafından İle de la Cite adasında kurulmuştur. M.S. 1. yüzyılda gelişmeye başlayan kent, Fransa'nın başkenti olmuştur. İle de la Cite adası üzerinde dünyanın en güzel kiliselerinden biri olan Notre Dame Katedrali yer alır.

Paris, Manş Denizi'ne dökülen Sen Irmağı'nın ağzından 375 km içeride yer alır. Bir liman kenti de sayılan Paris, Fransa'nın kara ve demir yollarının başladığı ve bütün ülkeye yayıldığı bir konumda yer alır. Kentte ayrıca Orly ve Charles de Gaulle olmak üzere iki hava limanı bulunur.

Kentteki endüstri kolları, otomobil, uçak, lokomotif, elektrikli araçlar, kimyasal maddeler ve ilâç sanayidir. Paris'in güneyinde çimento, bira ve tütün fabrikaları bulunur. 1986 yılında müzeye dönüştürülen eski Orsay Garı ve Bastille'in yanına yapılan opera binası da kentin görülmeye değer yapılarındandır.

İLGİLİ KONULAR

Fransa

Önceki
Önceki Konu:
Papua Yeni Gine
Sonraki
Sonraki Konu:
Pekin

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: