08/12/2009 20:17
(1881 Malaga, İspanya - 1973 Mougins, Fransa) İspanyol ressam, heykeltıraş, özgün baskı sanatçısı, seramikçi ve dekor tasarımcısı. Georges Braque ile birlikte Kübizm akımını kuran Picasso, 20. yüzyılın en büyük ve etkili sanatçılarından biri olmuştur.

Ressam ve bir sanat okulunda eğitmen olan babası, Picasso'nun yeteneğini fark ederek onun da bir ressam olması için çaba gösterir.

Picasso 20 yaşlarında Paris'e gelir. Bu sıralalarda Van Gogh ve Toulouse Lautrecs'ten etkilenir ve "Mavi Dönem" olarak adlandırılan resimleri yapar. Bu döneme ait çalışmalarında, melânkolik ve soğuk bir mavi egemendir. Tablolarında hasta, sakat, yardıma ihtiyacı olan insanları işler. 1905 yılında resimlerine egemen olan renkler ve konular değişir. Soğuk mavinin yerini sıcak bir pembe almıştır. Artık konuları dansçılar, akrobatlar ve palyaçolardır. Bazen oldukça basit formlar kullanır, ama kimi çalışmalarında ayrıntılara önem verir.

1907 yılında yaptığı Demoiselles d'Avignon isimli tablosuyla Kübizm'i başlatır ve gelecek yıllarda bu akımın değişik kollarının geliştirilmesinde de bizzat rol alır.

Sanatçının çalışmalarında göze çarpan şey; belli bir düzen ve ahengin olmamasıdır. Çoğu zaman yeni yapıtları eski çalışmalarıyla tezat oluşturur. 1930'lu yıllarda Picasso, portrelerde insan suratlarını bir bütün içinde iki parça olarak çizmeye başlar. Bir parçayı profilden çizerken diğer yarısını da önden çizer. Bu döneme ait resimler sanatçının bugün belki de en çok tanınan çalışmalarını oluşturmaktadır.

Önceki
Önceki Konu:
Peygamber
Sonraki
Sonraki Konu:
Pilot Bölge

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: