08/12/2009 21:34
Pırlanta, elmasın yuvarlak özel kesim yapılmış 57 fasetli haline verilen isimdir. Pırlantanın üzerinde elli yedi fase bulunmaktadır. Faset, açılı yüzeylerdir ve ışığı yansıtma özelliğine sahiptir.
Pırlantanın yapısı üç bölümden oluşmaktadır:
1-Taç
2-Kemer
3-Külah
Taç kemerin üzerinde bulunan bölümdür. Bu bölümde otuz üç faset bulunmaktadır. Pırlantanın bölümlerinden birisi olan Taç bölümünde parlaklık ve yansıma diğerlerine göre daha fazladır. Bunun sebebi Taç bölümünün üzerindeki faset sayısının fazla olmasıdır. Pırlantanın geneline göre Taç bölümü daha beyaz görünmektedir.
Külah bölümü ise Kemerin altında bulunan bölümdür. Külah bölümünde de faset bulunur. Sayısı yirmi dörttür. Külah bölümü ise Pirlanta ya giren ışığın dışarı yansıtılmasını sağlamaktadır. Külahın doğru açıyla kesilmiş olması, pirlanta ya giren ışığın yine yansıyarak taçtan çıkmasını sağlar. Böylece pirlanta için optimum parlaklık sağlanır.
Pırlantanın diğer bir bölümü kemerde ise; doğal, cilalı veya fasetli halde olabilir. Pırlantanın parlaklığına etkisi bulunur kemer bölümünün. Kemer bölümün kalınlığı Pırlantanın parlaklığını etkilemektedir. Kemer bölümünün daha kalın olması pırlantanın daha mat görülmesinği sağlamaktadır. Buna karşın ince kemerli pırlantalar ise mıhlamaya karşı dayanıksızdır. Yani kemer bölümünün pırlantayı daha sağlam tuttuğu bölümü olduğunu söyleyebiliriz. Pirlanta üretimde kullanılmasının sebebi kemer olmasıdır.
Pırlantanın tabladan külah ucuna kadar olan yüksekliğine ise derinlik denir.
Bazen külah ucuna da faset atılabilir. Böylece pırlantanın en hassas kısmı külah ucunda hasar oluşması önlenir. Pırlanta dünyanın en sert madendir. Fakat yine de belirli yönlerden gelen darbelere karşı dayanıksızdır. Ve kırılabilir.

Pırlantanın kemerinin bir ucundan diğer ucuna kadar olan ölçüsüne çap denir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu