Prof. Dr. Necdet Tekin - Bilgiler
08/12/2009 20:20
1947 yılında Kırklareli'nin Üsküpdere Köyü'nde doğdu. İlkokulu Üsküpdere Köyü'nde, ortaokulu Pınarhisar Ortaokulu'nda bitirdi. Lise öğrenimine Edirne Erkek Öğretmen Okulu'nda başlarken, eğitimini, gösterdiği başarı nedeniyle yatay geçişle gittiği İzmir Yüksek Öğretmen Okulu'nda tamamladı.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü'nde 1965-1969 döneminde lisans eğitimi aldı. Uzun yıllar Bayburt Lisesi'nde, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde, İstanbul Şehremini Lisesi'nde görev yaptı. 1976 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İstatistik Kürsüsü'nde istatistik asistanı oldu.

1980 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde çalışmaya başladı. 1983 yılında işletme doktoru, 1986'da yardımcı doçent, 1989 yılında aynı kürsüde doçent, 1995 yılında da profesör oldu. Doçentliğinden itibaren üniversite yönetim kurulu ve fakülte kurulunda seçilmiş üye olarak görev yaptı.

İktisat, işletme, matematik, istatistik, kalkınma modelleri, Türkiye ekonomisi konularında çok sayıda bilimsel çalışmalar yaptı. Ayrıca serbest bölgeler, kıyı ticareti, küçük ve orta ölçekli işletmelerin sorunları üzerine seminerler verdi. Çok sayıda kitap ve makalesi yayınlandı.

1995 Milletvekili Genel Seçimlerinde Demokratik Sol Parti Kırklareli Milletvekili olarak Parlamentoya girdi. Halen 21. Dönem Kırklareli Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak görev yapmaktadır.

10 Temmuz 2002'de Metin Bostancıoğlu'nun istifa etmesi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirildi.

Önceki
Önceki Konu:
Sefa Sirmen
Sonraki
Sonraki Konu:
Eraslan Özkaya

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: