08/12/2009 20:20
1939 yılında Hacıbektaş'ta doğmuştur. Ankara Gazi Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1962 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Hadimköy'de yedek subay olarak yapmıştır.

Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Özkaya ; sırasıyla Hınıs Cumhuriyet Savcılığı, Tuzluca ve Pazarcık Hakim Yardımcılığı, Pazarcık ve Haymana Hukuk Hakimliği, Ankara Tapulama, Sulh Hukuk ve Asliye Hukuk Hakimliği görevlerinde bulunmuştur.

27.5.1986 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Eraslan Özkaya, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 15.9.1994 tarihinde ilk kez, 22.9.1998 tarihinde ikinci kez Yargıtay Birinci Hukuk Dairesi Başkanlığına; bu görevini sürdürürken 19.6.2002 tarihinde de Büyük Genel Kurulca Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmiş olup, bu görevde 01.12.2004 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

Fransızca bilen Özkaya' nın 'Muvazaa Davaları' , 'İmar Hukuku ve Mevzuatı', 'Vekalet Sözleşmesi ve Kötüye Kullanılması ', 'İnançlı İşlem ve Muvazaa Davaları' , 'Hata, Hile, İkrah Davaları' , 'Gabin Davaları' adlı eserleri ve mesleki konularda yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu