08/12/2009 20:17
(1483 Urbino, İtalya – 1520 Roma, İtalya) İtalyan ressam ve mimar. Rönesans Döneminde yaşayan Raffaello'nun asıl adı Raffaello Sanzio'dur. Raphael, 1483 yılında İtalya'nın Urbino kentinde doğdu. Babası, dönemin ressamlarından biriydi. İlk sanat eğitimini babasından alan Raffaello, daha sonra Perugio adlı, Rönesans'ın usta ressamlarından birinin atölyesine girdi. Raffaello, 1504 yılında Floransa'ya geldiği zaman, Leonardo da Vinci ile Michelangelo arasında büyük bir rekabet yaşanıyordu. Leonardo'dan 30, Michelangelo'dan 8 yaş küçük olan Raffaello, Floransa'da bu iki ustanın üstünlük yarışından doğan kusursuz sanat yapıtlarını gördüğü zaman cesaretini yitirmedi. Kendisini tamamen çalışmaya adadı.

Eserlerinde genel olarak din temalarını işleyen Raffaello'nun ilk önemli eseri, St. Francesco Kilisesinin Oddi Şapeli için yaptığı "Meryem'in Taç Giymesi" adlı resimdi. Bunu, Perugino'nun Sistina Şapeli için yaptığı "İsa'nın Kilisenin Anahtarlarını Aziz Petrus'a Vermesi" adlı resmi izler. Daha sonra, ilk önemli eseri olan "Meryem'in Evlenmesi" adlı eserini yapmıştır. Bunların yanında diğer eserlerinden bazıları; "Prato Madonnası", "Esterhazy Madonnası", "İsa'nın Çarmıhtan İndirilmesi" resimleri ve Vatikan sarayındaki Segnatura Odası freskleridir. Raffaello, kompozisyonlarında orantıya önem vererek, uyumlu bir ritm sağlamayı başarmıştır. Aynı dengeyi port-relerinde de görmek mümkündür. Mimarlık alanındaki yapıtları arasında Cafarelli Vidoni, Aquilea ve Pandalgini sarayları sayılabilir. Raffaello, önemli sanatsal başarıları kısa ömrüne sığdırarak 37 yaşında öldü. Günümüzde, Leonardo da Vinci ile Michelangelo kadar önemli bir sanatçı olarak kabul edilmektedir.

Önceki
Önceki Konu:
Put
Sonraki
Sonraki Konu:
Rahibe

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: