08/12/2009 20:19
1922 yılında Adana'da dünyaya gelen Recep Bilginer, Konya Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Gazetecilik Enstitüsü'nde okuyan Bilginer, gazetecilik mesleğine 1944 yılında Vatan Gazetesi'nde başladı. Edebiyata şiirle başlayan Bilginer, bir süre İstanbul Şehir Meclisi'nde görev aldı. Ardından Akın ve Tasvir gazeteleri ile Düşünce ve Yeni Çağ adlı dergileri çıkardı. Daha sonra tarihsel konulu oyunlar yazmaya başlayan Bilginer'in pek çok oyunu İstanbul Şehir Tiyatrosu ile Devlet Tiyatroları tarafından sahneye konuldu. Sanatçı, Yunus Emre İlme Hizmet Vakfı Ödülü ile Türk Dil Kurumu Oyun Ödülü sahibiydi.

Recep Bilginer'in tanınmış eserleri arasında "İsyancılar", "Sarı Naciye", "Yunus Emre", "Mevlana", "Politikada Bir Sarıçizmeli", "Hapisliğim", "İnsan Bir Düşüncedir", "Hapiste Bir Gazeteci", "Zenginler Hükümeti", "Soruların Gündeminde", "Unutulmasınlar Diye" yer alıyor.

Recep Bilginer vefat etti.

Www.haberx.com17 Haziran 2005

Ankara - Gazeteci ve tiyatro yazarı Recep Bilginer Ankara'da kalp krizinden vefat etti.

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktan derlenen biyografisi:

Adana'da doğdu. Ortaöğretimini Konya Lisesi'nde (1940), yüksek öğremini de İstanbul Gazetecilik Enstitüsü'nde yaptı. 1944 yılında, Vatan gazetesinde gazeteciliğe başladı.

Eserleri: Gazeteciden Dost (1962), İsyancılar (1964), Ben Devletim (1965), Utanç Dünyası (1968), Sarı Nâciye (1971), Yunus Emre, Parkta Bir Sonbahar Günüydü (1976).

Önceki
Önceki Konu:
Mordehay Amihay
Sonraki
Sonraki Konu:
Abbas Sayar

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu