08/12/2009 20:20
İngiliz işadamı Branson olağan dışı düşünceleriyle en büyük ulusal karma şirketlerden birini (ağırlık noktası: taşımacılık ve komünikasyon şirketieri) kurdu. Virgin (Bakire) Megastore'larıyla süpermarket prensibini plâk ve CD branşına uyarladı.Bir avukatın tek oğlu olarak Surrey'de dünyaya geldi. Annesi dansçı, tiyatro oyuncusu ve hostes olarak çalışmıştı. Önceleri, Richud'ın babasının izinden gitmesi öngörülmüşken, delikanlı 16 yaşına geldiğinde, annesiyle babasını okulu bırakmasının daha doğru olacağına ikna etti. Bir arkadaşıyla birlikte "Radikal ve reformist düşünceler için bir forum" olarak algıladığı "Student' (Üniversite , Öğrencisi) adlı dergiyi çıkardı.

1970'de Branson tarafından kurulan katalogla plâk satış şirketi, aynı zamanda "Virgin" (Bakire) adlı markanın başlangıcını oluşturdu. Genç girişimci Branson bu adla iş hayatındaki deneyimsizliğini dile getirmek istiyordu. Buna karşın Branson genç yaşta girişimci esnekliğini ortaya koydu. Bir posta grevi yüzünden posta ile sipariş ilkesine dayanan servisi felce uğrar gibi olunca, Branson Londra'nın merkezinde çok sayılı plâk mağazalarının ilkini açtı. Ayrıca bir plâk doldurma stüdyosu kurdu.1973'de yeni kurulan Virgin Records adlı plâk markası için, o tarihe kadar başarı gösteremeyen Mike Oldfield'i angaje etti. Aynı yıl içinde yayınlanan "Tubular Bells" adlı ikili albümü milyonlarca sattı ve Branson'un ilk milyonunu kazanmasını sağladı. Virgin Records Phil Collins, Genesis, Pet Shop Boys ve Rolling Stones gibi yorumcularla dünyanın en büyük plâk şirketlerinden biri oldu. Plâk ve Compact Disc süpermarketleriyle de çok başarılı oldu Branson. Virgin Megastores adlı mağaza zinciri 90'lı yılların ortasında bütün dünyada elliyi aşkın büyük medya satış mağazasını besledi.

Dışarıya karşı her zaman kot pantalonlu, kazaklı, kalender girişimciyi temsil eden Branson, 80'li yılların başında, çoğu komünikasyon (iletişim) ve medya branşında olmakla beraber, birkaç gece kulübünü de kapsayan yaklaşık 50 firmanın bağlı bulunduğu imparatorluğunu kurmuştu. Branson 1984'te Virgin Atlantic Airlines havayollarını kurarak devletin British Airways şirketine ABD'ye giden hatlarında, özellikle daha iyi yolcu servisiyle rakip oldu.

Branson aynı zamanda, bu tarihe kadar basına karşı gösterdiği ilgisizlikten vazgeçti. Çünkü düşüncesine göre, yankı uyandıran eylemlerle dikkatleri havayollarına çekmeliydi. Speedboat (sürat motoru) tutkunu olan Branson, 1986'da Atlantik'i o tarihe kadarki en kısa sürede geçmeyi başardı ve kırdığı bu rekor için Mavi Kurdele ile ödüllendirildi. Bir yıl sonra İsveçli Per Lindstrand ile birlikte sıcak hava balonu içinde Atlantik'i geçen ilk insan olarak adını duyurdu. 1991'de de ikisi birden Pasifik'i geçerek Japonya'dan ABD'ye gittiler.

Virgin Atlantic'in başarısı 90'lı yılların başında British Airways ile çok acımasız fiyat savaşlarına yol açtı. Bu savaş Branson'un sözde nakit sıkıntısı çektiğine ilişkin yalan haberlerle büsbütün kızıştı. Ne var ki Branson bu tartışmalardan galip olarak çıkabildi. 1992'de yaklaşık 900 milyon DM'a Virgin Plak Şirketini EMI şirketine satarak tamamen komünikasyon ve seyahat sektörlerine yoğunlaştı. 1993 cirosu 3 milyar DM'ı geçen şirketinin halen bir merkezi bulunmamakta, ayrı ayrı işletmeler Londra'nın tümüne dağılmış haldedir. Branson yönetimde hiyerarşiye yer vermemekte ve çalışanları şirketine ortak etmektedir. İkinci evliliğini, iki çocuk sahibi olduğu Joar Templeman ile sürdüren Branson Virgin Islands adalarından biri olan Necker Island adasına sahip bulunmaktadır.

Önceki
Önceki Konu:
Reinhard Mohn
Sonraki
Sonraki Konu:
Aristoteles

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi