08/12/2009 20:17
Resmi adı Santa Kitts ve Nevis Federasyonu'dur. Başkenti Basseterre olan ülkenin nüfusu, 43 441 kişi (2000), yüz ölçümü 360 km2dir. Yönetim biçimi meşruti monarşidir. Ülkenin para birimi Doğu Karayip doları; resmi dili İngilizcedir. Halkı Hristiyanlık dinine mensuptur. Leeward adalarının kuzeyinde, Karayip Denizi'nin doğusunda yer alır. Kişi başına düşen ulusal gelir, 6000 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 12 yıl, insanların ortalama ömrüyse 67 yıldır.

En büyük kenti, Basseterre ve en yüksek dağı da Liamuiga (1156 m)'dır. Saint Christopher ve Nevis, volkanik bir dağ zincirinin bir parçasını oluşturur. Serin bir iklime sahiptir. Ortalama yıllık sıcaklık 26°C'dir.

Başlıca tarım ürünleri; şeker pancarı, sebze, pirinç, meyve; balıkçılıktır. Endüstri ürünleri; şeker, turizm, pamuk, tuz, giyimdir. Başlıca kentleri, Basseterre ve Charlestown'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Sanrı
Sonraki
Sonraki Konu:
Santi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: