08/12/2009 20:17
(1797 Viyana, Avusturya - 1828 Viyana, Avusturya) Avusturyalı besteci. Çek asıllı bir babayla Polonyalı bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Sesinin güzelliği nedeniyle 1808'de bir burs kazandı ve genç yaşında İmparatorluk Şapeli Korosuna alındı.

1812'de, on beş yaşında okuldan ayrılmak zorunda kaldı. 1814'te babasının okulunda öğretmen yardımcısı olarak çalışmaya başladı ve bir yandan da operalar, missalar, liedler yazmaya başladı. 1815-17 yılları arasında pek çok besteye imzasını attı. 1818 ilkbaharında Kont Esterhazy'nin iki kızına müzik dersi vermek üzere Macaristan'a gitti.

Bir yıl sonra Viyana'ya dönüşünde İkiz Kardeşler operetini besteledi. Operet, ancak 1820'de sahnelenebildi, bunu Sihirli Arp izledi. Bu oyunun melodik uvertürü daha sonra Rosamunde adıyla ün kazandı. 1822 sonbaharında Si minör Senfoni'sini yazmaya başladı, iki bölümüyle taslak hâlindeki Scherzo'sunu aynı yılın kasım ayında tamamladı. O yılın sonuna doğru bir hastalığa yakalandı. Hastalık yüzünden kendisini çevresinden soyutladı ve gece gündüz beste çalışmalarını sürdürdü.

1827'de Kış Yolculuğu dizisinin tamamladı. Bir yıl sonra da piyano ikililerinin en büyüğü olan Mi Minör Fantezi'yi besteledi ve yaşamı boyunca verdiği tek konserine çıktı. Konser, hem sanatsal, hem maddi açıdan başarılı geçti. Bir yıl sonra henüz 31 yaşındayken yakalandığı tifo nedeniyle yaşama veda etti.

Sonraki
Sonraki Konu:
Schumann, Robert

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu