Seçil Erus - Bilgiler
08/12/2009 20:19
Seçil Erus (Haber Spikeri /10 yıldır görsel basında)

11 Ağustos 1971 Eskişehir doğumlu.

Eğitim hayatı boyunca hep bir cerrah olmayı istemesine rağmen 1988 Öğrenci Yerleştirme Sınavında İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesini kazandı.(Neden Doktor olmadım sorusunu 10 yıldır kendine soruyor :))

1992 Haziranında Elektrik mühendisi olarak İTÜ 'den mezun oldu.

Mesleki stajlarını Ambarlı Doğal Gaz Santrali , Kütahya Seyitömer Termik Santrali, THY ve DHMİ ‘n de tamamladı.

Elektrik Müh. Bölümünde son sınıf öğrencisiyken ( 1991-1992 ) hava durumu uzmanı Ali Esin’ in ricası üzerine televizyon dünyasına Türkiye’nin ilk kadın hava durumu spikeri olarak adımını attı.

İlk kurulan özel televizyon olan Magic Box’ ta Jülide Ateş,Ümit Aktan ve Kağan Yakuphanoğulları ile birlikte İyi Günler Türkiye programında görev aldı ve sabah kuşağında hava durumunu sundu.

Aynı kanalın radyoları olan Süper FM ve Metro FM de haber spikeri olarak çalıştı.

Star TV de geçen 9 aydan sonra istifa ederek kendi mesleğine dönmeye karar verdi. Kısa bir dönem bir proje bürosunda proje mühendisi olarak çalıştı.

1993’te Gazeteci Esen Ünür’ ün teklifiyle yeni kurulmakta olan HBB TV ye geçti. HBB de Zafer Kiraz Ve Nermin Tuğuşlu’ nun sunduğu Ana haber bülteninde Hava Durumu Spikeri olarak görev aldı. Aynı yıl İÜ Coğrafya Fakültesinde Meteoroloji Master’i yaptı.

1993 mayısında yeni kurulan bir başka kanal olan TGRT geçti. 4 ay süreyle kurum içindeki mesleki eğitim programına katıldı.

2 yıl boyunca Mehmet Soysal’ın hazırladığı Nereden Nereye adlı insan öykülerinin yer aldığı belgesel programda Sunucu ve yapım asistanı olarak çalıştı.

Ardından İz bırakanlar (Topal Osman, Kazım Karabekir, Sultan Vahidettin,Çerkez Ethem, Halide Edip vb tarihin tartışmalı kişilikleri )

belgeselinde yapım yardımcısı, muhabir ve sunucu olarak görev aldı. Programın yayından kaldırılmasıyla birlikte haber merkezinde Sabah haber spikerliği yaptı.

Ardından ara haber spikeri olarak aynı kurumda görev aldı.

1998 de yeniden sabah haberlerine geçti. Spikerliğin yanı sıra sabah haberleri için, içinde insan öyküleri olan haber paketleri hazırladı.

1999 yılında 17 ağustos depremi sonrasında 3-4 ay boyunca haftanın panoraması niteliğinde 8.gün isimli bir program hazırlayıp sundu.

2000-2001 ) döneminde İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünde Uluslararası işletmecilik programını bölüm ikincisi olarak bitirdi.

Şu anda TGRT de gün içinde ara haberleri ve Pazar günleri 19.00 Ana haber bültenini sunuyor.

Türk Hava kurumu paraşüt brövesine sahip. Elektrik Müh. Odası ( EMO ), İTÜ Mezunlar Derneği, İÜ Mezunlar Derneği

(İMED ) üyesi. Matematiği, Şiiri, tarih Romanları ve Araştırma kitaplarını seviyor. Yazı yazmayı seviyor ama şimdilik yazdıklarını kendine saklıyor. Yayımlanmamış şiirleri ,denemeleri var.

Önceki
Önceki Konu:
Şamil Basayev
Sonraki
Sonraki Konu:
Cemal A. Kalyoncu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: