08/12/2009 20:17
Resmi adı Şili Cumhuriyeti'dir. Başkenti Santiago de Chile olan ülkenin nüfusu 14 262 067 kişi (1995), yüz ölçümü 756 950 km2dir. Ülkenin yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Şili Pezosu, resmi dili İspanyolcadır. Halkın çoğunluğu Hristiyandır. Şili, Güney Amerika kıt'asının, güney kesimlerinin batı kıyılarının büyük bölümünü kaplar. Komşuları, kuzeyde Peru, kuzeydoğuda Bolivya, doğuda Arjantin'dir. Ülkede kişi başına ulusal gelir 4736 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 8 yıl ve insanların ortalama ömrü de 74 yıldır.

Şili'nin en büyük kenti, Santiago ve en yüksek noktası da Ojos del Salado (6893 m)'dur. Ülkenin başlıca akarsuları, Loa, Bio-Bio, Maule, Maipo, Aconcagua, büyük gölleri de, Llanquihue, Ranco, Puyehue ve Rupanco'dur. Doğu sınırındaki And Dağları üzerinde, dünyanın en yüksek noktalarından bazıları vardır. Batıda Büyük Okyanus, kuzeyde Atacama çölü yer alır. Kuzeyde çöl iklimi, orta kesimlerde Akdeniz iklim tipine yaklaşan ılıman ve yumuşak bir iklim görülür. Güneydeyse soğuk ve nemli bir iklim egemendir. Kuzeydeki plâto çayırlarla kaplıdır. Orta kesimde makilere ve akasyalı ve kaktüslü çalılara rastlanır. Ülkenin güneyi ormanlarla ve otlaklarla kaplıdır.

Ülkenin doğal kaynakları, bakır, molibden, iyodin, demir, kömür, petrol, gaz, altın, kobalt, çinko, manganez, borat, mika, cıva, sülfür, mermer, oniks ve kerestedir. Yetiştirilen başlıca tarım ürünleri, tahıl, soğan, fasulye, patates, meyve ve üzümdür. Endüstri ürünleri, çelik, tekstil, ağaç ürünleridir. Ülkenin başlıca kentleri, Santiago, Valparaiso, Talcahuano ve Concepcion'dur.

Önceki
Önceki Konu:
Şanlı Urfa
Sonraki
Sonraki Konu:
Şırnak

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu