Sorun Çözme - Bilgiler
15/10/2014 9:00
Baş hareketlerimiz, kollarımız ve bacaklarımızla karşımızdakine neler anlatırız? Yalan söylerken bedenimiz ne "söyler"?

iletişimin % 70'i sözel olmayan hareketlerden yani jest ve mimiklerden, beden hareketlerinden oluşur. Kelimeleri çoğunlukla gerçek duygu ve düşüncelerimizi maskelemede kullanırız. Bu nedenledir ki beden dili gerçeğimizdir.

Baş Hareketleri

Başı düz bir haldeyken dikey ve yatay çizgilerle ayırdığımızı düşünecek olursak, yatay eksenden aşağı bakan baş duruşu; çekingen, güvensiz ve karşımızdakinin üstünlüğünü kabullenici bir tavır içinde olduğumuzun göstergesidir. Yatay eksenden yukarı bakan baş duruşu ise, ilgili duruma tepki gösterme, reddetme ve üstünlük taslama gibi mesajlar içerir.

Kollar ve Bacaklar

Kolların kavuşturulması, söylenenlere daha az dikkat ettiğimizi ve iletişime kapalı olduğumuzu ifade eder. Dinlediğimiz kişi ile aynı fikirde değilsek, zıt görüşlere sahipsek kollarımızı kavuşturarak bu mesajı iletiriz.

Bacak bacak üstüne atma davranışı da iletişime kapalı, olumsuz ve savunucu bir tutumda olduğumuzu, gerginlik yaşadığımızı yansıtabilir.

Yalan Söylerken

x Gözler sıklıkla konuşulan kişiden kaçırılır. x Jest ve mimiklerde, beden hareketlerinde artış olur. x Kıpırdanma başlar, kişi sık sık elini burnuna, ağzına yüzüne götürür. x Oturulan yerde öne arkaya, sağa sola hareket etme, pozisyon değiştirme davranışı artar. Tüm bu belirtiler kesin kanıtlar olmamakla birlikte, karşımızdaki kişiyi değerlendirirken göz önüne almamız gereken tavırlardır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: