08/12/2009 20:17
(? - 1086 Ayn Seylem, Suriye) Anadolu Selçuklu Devleti'nin kurucusu ve ilk hükümdarı. Büyük Selçuklu Sultanı Melikşâh tarafından Anadolu'ya gönderilmiştir. Konya ve çevresini kontrol altına alan Süleyman Şah, Batıya doğru ilerlemeye başladı. Bizans İmparatorluğu ile mücadele etti. İstanbul'a kadar ilerleyen Süleyman Şah yönetimindeki Selçuklu ordusu, Bizanslılarla antlaşma imzaladı. Daha sonra Anadolu'nun büyük bir bölümünü egemenliği altına aldı.

Süleyman Şah, iç işlerinde bağımsız dış işlerinde Selçuklu Devleti'ne bağlı Anadolu Selçuklu Devleti'ni kurdu. Her zaman Melikşâh'a bağlı olsa da iç işlerinde istediği gibi hareket edebiliyor, Bizans imparatoruyla savaş ve barış yapabiliyordu. Anadolu Selçuklu Devleti'nin sınırlarının Halep ve Fırat'a kadar genişlemesi Suriye Selçuklularını rahatsız etti. Suriye Selçukluları'nın hükümdarı olan Tutuş Anadolu Selçuklu Devleti'ne saldırdı. İki ordu 1086 yılında Halep'te karşı karşıya geldi. Süleyman Şah'ın ordusu yenilgiye uğradı. Yenilmeyi kabullenemeyen Süleyman Şah kendini öldürdü. Mezarı Halep yakınlarındaki Ceber Kalesi'ndedir.

Önceki
Önceki Konu:
Suudi Arabistan
Sonraki
Sonraki Konu:
Süleyman, Hz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Son Ziyaretler: