Taşınmadan Sonra Yapacaklarınız - Bilgiler
Yeni evinize ulaşmakla taşınma işi bitmez. Şimdi saatlerce sürecek paketleri açma ve eşyaları yerleştirme işlemi vardır. Nereye taşınırsanız taşının yeni yeri ayarlamak zor olabilir. Kendiniz için zaman ayırın daha önemlisi ailenizin ev eşyalarının güvenliğini kontrol edin. Eşyaları paketlerinden çıkarmadan önce evinizi temizlediğinizden emin olun. Paketleri açmaya mutfaktan başlayın ve sonra diğer odalara geçin. Açtıktan sonra komşularınızla tanışmaya çalışın ve evinize en yakın postanenin, polisin, itfaiyenin, hastanelerin, bankaların, temizlemecilerin ve benzin istasyonunun nerde olduğunu soruşturun. Postalarınızı hemen alabilmek için öncelikle posta adresinizi değiştirin. İzlenimler almak için en yakın alış veriş merkezini ziyaret edin. Sağlık kurumu, çöp toplama zaman ve saatleri, geri dönüşüm kolaylıkları gibi yerel ihtiyaçlarınızı karşılaya bilecek imkânları öğrenin. Semtinizde alınan güvenlik önlemleri hakkında bilgi toplayın. Şehirden şehre farklılık gösteren çalışma saatlerini de kontrol edin. Kendinizi seçim esnasında oy kullanabilmek için seçmen kütüğüne kaydettirin ve adres değişikliğini de ihmal etmeyin. Başka bir ülkeye seyahat etmeniz durumunda sürücü ehliyetinizi değiştirmeyi ihmal etmeyin. Tıbbi geçmişinizi de bildirerek en yakınlardaki doktor ve dişçi ile görüş alış verişinde bulunun. Sigorta acentesiyle sigorta poliçelerinizin yeni yerinize taşınması konusu görüşün. Yeni evinize taşınır taşınmaz yangın alarmlarını kurun ve sağlıklı çalıştığından emin olun. Aile güvenliği sizin önceliğiniz olmalıdır. Potansiyel yangınlara, karbon monoksit zehirlenmelerine karşı korunmanız gerekmektedir. Yangın detektörünüzü kontrol edin. Evinizin planını bulun ve acil çıkış planını araştırın. Karbon monoksit detektörünü kendinizi semptomları baş ağrısı. Bulanma, nefes darlığı, nezle olabilen zehirlenmelere karşı korumak için kurun. Bu esnada birkaç dakikalığına ayrılsanız bile evinizi kapıları ve pencereleri kilitleyerek hırsızlara karşı koruyun. Aslında her ev sahibi evini hırsızlara karşı bazı tedbirleri alarak koruyabilir.

Aşağıda bazı ipuçlarını görebilirsiniz:

- Ön cephe odalarına dikkat edin, kıymetli eşyalarınızı yoldan geçenlerin kolayca görebileceği pencere kenarlarına koymayın.

- Kapıların ve pencerelerin uygun kilitleme sistemleri olduğundan emin olun.

- Davetsiz misafirleri kapılarınızı açmaya zorlamaktan parmaklık yaptırarak önleyebilirsiniz.

- Garaj kapınızı daima kilitleyin.

- Eğer kapı dışı lambalarınız iyi çalışmıyorsa onları tekrar kurun.

- Evinizin giriş ve yürüyüş yolundaki çalıları hırsızların onların içinde saklanmasını önlemek için budayın.

- Komşularınızın bir sosyal izleme programı olup olmadığını kontrol edin. Siz de böyle bir programa katılabilirsiniz.

- Ev sahiplerinin kalbini rahatlatacak ve suç işlenmesini engellemeye yardımcı olacak olan izleme sistemlerinin profesyonelce kurdurun.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu