08/12/2009 20:17
İki zar ve pullarla, bir tahta ya da masa üzerinde oynanan bir oyun. İki kişilik bir oyundur. Oyun tahtası her biri altışar haneye bölünmüş dört bölümden oluşur. Eşik olarak adlandırılan dikey bir hat oyun alanını ikiye bölerek iç ve dış bölgeyi birbirinden ayırır. Her oyuncunun 15 pulu vardır ve bu pul grupları iki farklı renktedir.

Oyuna başlarken pullar tahta üzerine belirli bir düzene göre dizilirler. Oyuncular, attıkları zara göre, pulları birbirlerinin aksi yönüne hareket ettirerek, kendi iç bölgelerine biriktirmeye çalışırlar. Bütün pullarını kendi iç bölgesine toplayan oyuncu, yine attığı zarın değerine göre bu pulları oyunun dışına alır. Pulların tamamını ilk toplayan oyuncu, oyunu kazanmış olur.

Oyunun geçmişi M.Ö. 3. bin yıla kadar uzanır. Eski Roma'da günümüz tavlasın çok benzer bir oyunun, On İki Çizgili Oyun adıyla oynandığı bilinmektedir. Daha sonra özellikle Doğu Akdeniz ülkelerinde yaygın bir oyun hâline geldi. Günümüzdeyse tün dünyada tanınan bir oyundur.

Önceki
Önceki Konu:
Tatar
Sonraki
Sonraki Konu:
Tekerlek

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: