08/12/2009 20:17
Resmi adı Tayvan Cumhuriyeti'dir. Başkenti Tai-pei olan ülkenin nüfusu 22 370 461 kişi (1999), yüz ölçümü 35 760 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Yeni Tayvan doları, resmi dili Çince'dir. Halkın %93'ü Budist, Konfüçyüsçü, Taocu, %5‘i Hristiyan, %2'si de diğer dinlerdendir. Çin'in güneydoğu açıklarında, doğu ve güney Çin Denizleri arasında yer alır. En yakın komşusu Çin'dir. Ülkenin kişi başına düşen ulusal geliri 8790 $'dır. İnsanların ortalama ömrü 75 yıldır.

En büyük kenti, Tai-Pei, en yüksek noktası Yü-Shan Dağı'dır (3997 m). Ülkenin başlıca akarsuları, Nanzi, Laonong, Cuoşuei, Dacia, Danşuei ırmaklarıdır. Kıyı düzlükleri, sarp ve kayalık T'aitung Dağları, T'aitung çöküntü vadisi, üç dağ sırasından oluşan Chung-Yang Dağları ve geniş tepe kuşağından oluşur. Kuzeyde astropik, güneyde tropik bir iklim etkilidir.

Ülke topraklarının yarısından fazlası ormanlarla kaplıdır. Doğal kaynakları, demir, kireç ve mermerdir. Tarım ürünleri, pirinç, muz, Hindistan cevizi, şeker kamışı, tatlı patates ve yer fıstığıdır.

Endüstri ürünleri, tekstil, dokuma, elektronik, gıda işlemeciliği, kimya ve plâstik ürünlerdir. Başlıca kentleri, Tai-pei, Kaosyung, Taytung ve Taynan'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Tayland
Sonraki
Sonraki Konu:
Tekirdağ

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: