08/12/2009 20:17
Uzaktan uzağa konuşmaları ileten ya da yansıtan elektrik tesisatının bütünü ve birbirinden uzakta bulunan iki kişinin konuşmasını sağlayan aygıtın adı. Çağımızın en önemli iletişim araçlarından biri olan telefon, 1877 yılında, Amerikalı bilim adamı Alexander Graham Bell tarafından bulunmuştur. Telefon, hızlı ve kesintisiz bir iletişim aracı olması nedeniyle, bugünkü uygarlığımızın gelişmesine önemli katkıları olmuştur.

Yirminci yüzyılın başında, haber ve bilgi, at arabalarıyla ya da yaya iletilebiliyordu. Telgraf bile, kimin elinde ve nerede bulunduğuna bağlı olarak, acil bir mesajı 5 dakika ile 1 hafta arasında değişen zamanlarda iletebiliyordu. Telefon, yüzyıl başında keşfedilmesine karşın, telefon hatlarının açılması ve hatların çok uzun mesafelere ulaşması için epey zaman geçmesi gerekti.

Telefon çağdaş yaşamın kilometre taşlarından biridir. Bakır tellerden fiber optiğe geçtikten sonra, artık uydu aracılığıyla da telefon görüşmeleri yapılabilmektedir. İnternet erişiminin de bir parçası olan telefon, insanlığı bir araya getiren en önemli buluşlardan biridir.

Fiber optik ve dijital teknolojilerin gelişmesi, telefon sistemlerinin daha da gelişmesini sağladı ve iletişim devriminin en önemli kilometre taşlarından birisini oluşturdu.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: