08/12/2009 20:17
(1925 Giresun - ) Türk yazarı. Galatasaray Lisesini ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra doktora yapmak için Paris'e gitti. Yenilik Yayın evi'ni kurdu ve aylık fikir ve sanat dergisi Yenilik'i çıkardı. Vatan gazetesinde fıkra yazarlığı, yazı işleri müdürlüğü yaptı. Ankara'da günlük İktisat ve Ticaret gazetesini çıkardı. Yayınladığı bir yazı yüzünden 16 ay hapis yattı. Bir dönem Giresun milletvekilliği yaptı.

Tirali, öykülerinde genellikle okul anılarını, arkadaşlarının davranışlarını ve çevre gözlemlerini işledi. Süssüz, duru, biraz alaycı bir dil kullandı. Dış görünüşlerden ruhsal çözümlemelere ulaştı. İç ve dış betimlemelere de genişçe yer verdi.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Öykü kitapları; Park (1947), Yirmi Beş Kuruşa Amerika (1949), Aşka Kitakse (1953), gezi yazıları; Devrimden Önce-Devrimden Sonra, Bir Adayın Notları, Avrupa'daki Amerika, İki Şalom Arasında.

Önceki
Önceki Konu:
Timurtaş, Faruk K.
Sonraki
Sonraki Konu:
Tokadizade, Şekip

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: