08/12/2009 20:19
1908'de Floransa'da doğdu ve 1984'de Lozan'da öldü. Hayatını hikmet ve geleneğin çeşitli yönlerini incelemeye ve açıklamaya adadı. Titus, ünlü sanat tarihçisi Jacop Burckhardt'ın yeğeni ve heykeltıraş Carl Burckhardt'ın oğludur.

En önemli metafizik çalışması Tasavvuf Doktrinine Giriş'tir. Geleneksel kozmoloji ile ilgili birçok makale yayınlamıştır. Kozmoloji alanındaki en önemli eseri Simya: Kainatın Bilimi, Ruhun Bilimi'dir. Hinduizm, Budizm, Taoculuk, Hıristiyanlık ve İslâm'ın metafiziği ve estetiği konusunu işleyen sanat alanındaki en önemli eseri ise Doğu ve Batı'da Kutsal Sanat'tır.

Burckhardt, uzun yıllar Lozan ve Olten'deki Urs Graf Yayınevi'nin sanat yönetmenliğini yaptı. Bu arada, ilk Kelt Yeni Ahit yazmalarının tıpkı basımlarını yayına hazırladı. Aynı yayınevinin Stätten de Geiste (Ruh'un Malikanesi) adlı ilginç diziye kutsal uygarlık örnekleri ile ilgili incelemeleriyle bizzat katkıda bulundu.

Bunların başlıcaları: Siena, Bakire Meryem'in Şehri, Chartres ve Gotik Katredali'nin Yaratılışı ve İslâm Şehri Fez'dir. Bunların yanında İspanya'da Mağribî Kültürü ile son büyük seri İslâm Sanatı kaleme aldığı önemli kitaplardır.Diğer Kitabı, Aklın Aynası

Önceki
Önceki Konu:
Toshihiko İzutsu
Sonraki
Sonraki Konu:
Şemseddin Sami

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi