08/12/2009 20:17
Türkiye'nin topoğrafyasının ve ikliminin yer yer farklılık göstermesi, çevresinde denizlerin olması biyolojik çeşitliliği artırıcı bir etkendir. Türkiye'de yaklaşık 9000 bitki türü vardır. Bunların yaklaşık 3000'i endemik, yani yalnızca Türkiye coğrafyasına özgü bitki türleridir. Bu yüzden ülke, önemli bir gen merkezi olarak anılır. Buzul Çağında, kuzeyde yaşayan hayvanların soğuktan kaçarak Anadolu'ya yerleştiği düşünülmektedir.

Türkiye ayrıca, Asya, Avrupa ve Afrika'dan her yıl göç eden kuşların göç yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu da ülkedeki tür sayısını artırıcı bir etmendir.

Bitki türleri açısından da çok zengin bir ülke olan Türkiye'de bazı tarım bitkilerinin yabani türleri de doğal olarak yetişmektedir. Örneğin ülkemizde 30'un üstünde yabani buğday, yulaf, nohut, mercimek, kayısı, incir, vişne ve kabuklu yemiş türü bulunur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: