08/12/2009 20:17
Resmi adı Umman Sultanlığı'dır. Başkenti Maskat olan ülkenin nüfusu 2 163 000 kişi (1997), yüz ölçümü 212 460 km2dir. Yönetim biçimi monarşidir. Ülkenin para birimi Umman riyali ve resmi dili de Arapça'dır. Halkın çoğunluğu Müslümandır. Umman, Arap Yarımadası'nın güneydoğu kıyısında yer alır. Komşuları, batıda Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Yemen'dir. Ülkenin kişi başına düşen milli geliri 6232 $' dır. İnsanların ortalama ömrü 70 yıldır.

Ülkenin en büyük kenti, başkent Maskat ve en yüksek dağı da Şam Dağı (2980 m)'dır. Umman, çöller, taşlı vadiler, vahalar, çalılık bitki örtüsü ve kayalık dağlarla kaplıdır. Kuzeyde dar kıyı ovasının gerisinde Hacer dağları yükselir. İç kesimlerdeki alçak plâtodan sonra ülke topraklarının dörtte üçünü kaplayan çöller başlar. Genellikle sıcak ve kurak bir iklim egemendir. Doğal bitki örtüsü akasya ağaçlarından oluşur.

Umman'ın en önemli doğal kaynağı petroldür. Ülkede yetiştirilen başlıca tarım ürünleri, hurma, meyve, sebze, buğday ve muzdur. Başlıca kentleri, Maskat, Matrah ve Nazva'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Uludağ
Sonraki
Sonraki Konu:
Van Gölü

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: