08/12/2009 20:17
Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde Bursa kentinin 32 kilometre güneyinde bulunan 2543 m'lik yükseltisiyle Batı Anadolu'nun en yüksek dağı.

Antik Dönemde Olympos Misios adıyla tanınan dağ, Osmanlılar Döneminde Keşiş Dağı, 1925 yılında da Uludağ adını almıştır. Mitolojide, tanrıların Troya Savaşı'nı izlediği yer olarak kabul edilen Uludağ, 2,5 milyon yıl önceki kara oluşumları sırasında meydana gelmiş ve bugünkü yüksekliğine erişmiştir.

Yüzey şekilleri bakımından İç Batı Anadolu'nun doğal bir parçası olmasına rağmen Uludağ, I. Türkiye Coğrafya Kongresi'nde, Bursa'nın simgesi hâline geldiği için Bursa Ovası'ndan ayrılmayarak Marmara Bölgesi'nin sınırları içerisinde bırakılmıştır. Uludağ'ın en yüksek tepesi Kara Tepe'dir ve yüksekliği 2543 m'dir. Ancak bu bölgede kayak yapılamaz. Daha alçak olan Fatin Tepe (2050 m) ve Kuşaklıkaya Tepe (2232 m) bölgelerinde kayak pistleri vardır.

Kayak ve konaklama tesislerinin yeterli oluşu, Uludağ'ın vazgeçilmez bir tatil yöresi olmasına yol açmıştır. Yaz aylarında kampçılık, trekking ve günü birlik piknik alanı olarak yararlanılması Uludağ'ı her mevsim çekici kılar. Uludağ'da kayak mevsimi her yıl 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasında olur.

Uludağ bitki örtüsü açısından zengindir. Doğal bitki örtüsü belli kuşaklar hâlinde sıralanır. Bursa Ovası ile alçak yamaçlar arasında yaygın bir maki alanı yer alır. Bu kuşağın üst kesimlerinde kestane ve karaçam ağaçları görülmeye başlar. 600 metreden sonra ortaya çıkan kayınlar 1600 metreye kadar devam eder. 1600 metreden sonra köknar ağaçlarıyla ardıçlar görülür.

Eşsiz doğal güzellikleri, dinlenme tesisleri ve kayak merkeziyle önemli bir kış sporları merkezi durumundaki Uludağ, 1961 yılında alınan bir kararla milli park hâline getirilmiştir. Uludağ Milli Parkı'na, Bursa'dan 20 km'lik bir kara yoluyla gidilebileceği gibi yine Bursa'dan 20 dakikalık teleferik yolculuğu yaparak da ulaşılabilmektedir.

Önceki
Önceki Konu:
Ulubat Gölü
Sonraki
Sonraki Konu:
Umman

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: