08/12/2009 20:17
ABD'nin başkenti. Kentin bulunduğu bölge özel bir bölgedir ve District of Columbia olarak anılır. Bu nedenle ABD'nin başkenti, bu bölgenin baş harfleri de eklenerek söylenir; yani Washington, D.C. biçiminde. Washington, Virginia'nın kuzey bölümüyle Maryland'ın güney bölümü arasında yer alır. Potomac Irmağı boyunca uzanır. ABD yönetiminin merkezi olan Washington, D.C., dünyada başkent olmak amacıyla kurulan az sayıdaki kentten biridir. Nüfusu 620 456 kişidir (1998).

Washington, D.C. yapıları ve anıtlarıyla ünlü bir kenttir. Capitol Binası (ABD'nin yasama organının çalışma yeri), Yüksek Mahkeme, Kongre Kütüphanesi, Jefferson Anıtı (ABD'nin 3. başkanı olan Thomas Jefferson'ın anısına adanmış olan anıt), Lincoln Anıtı (ABD'nin 16. başkanı Abraham Lincoln'ın anısına adanmış olan anıt), Ulusal Arşiv Binası bu yapıtlara örnek verilebilir. Bunlardan en önemlisi ABD başkanının evi ve çalışma yeri olan Beyaz Saray'dır.

Kent önemli bir liman ya da sanayi kenti değildir. Ancak önemli bir turizm merkezidir. Nüfus genellikle geçici olarak adlandırılır. Çünkü insanlar genellikle geçici bir süre için bu kentte yerleşir. Kentte temsilcilikleri bulunan uluslar arası kuruluşlar ve 125 kadar yabancı elçilik bulunur.

Kent, bir yönetim merkezi olduğu kadar, aynı zamanda büyük bir kültür merkezidir. Kentte sürekli olarak müzik, tiyatro ve spor etkinlikleri yapılır. Ilıman bir iklime sahip olması nedeniyle açık hava etkinliklerine çok uygundur.

İLGİLİ KONULAR

Amerika Birleşik Devletleri

Önceki
Önceki Konu:
Kefe
Sonraki
Sonraki Konu:
Yapım Ekleri

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi