08/12/2009 20:17
Musa Peygamberin yaydığı Musevilik dinine bağlı olma durumu, Musevilik. Yahudilere, tarihin çeşitli dönemlerinde İbrani, İsrailliler, İsrail Oğulları adları da verilmiştir. Günümüzde yeryüzünde yaklaşık 15-20 milyon dolayında Yahudi vardır. Bugün esas olarak İsrail'de yaşarlar. Museviliğin, dinler tarihinde özel bir yeri bulunmakta ve bu din, ilâhi kaynaklı en eski din olarak nitelendirilmektedir. Geçmişi birkaç bin yıl geriye giden bu dinin başta gelen özelliklerinden biri İsrail Oğulları ile Tanrı arasındaki "ahd'e kutsal kitaplarında geniş yer ayrılmasıdır. Bu nedenle bu din, bir "ahid dini" olarak da bilinir.

Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat'tır. Tevrat, Hz. Musa aracılığıyla Tanrı tarafından gönderildi. Tanrı burada, İsrail Oğullarına kendini tanıtarak, on emri ve başka yasaları belirtti. Bu dinin odak noktası, Kudüs'teki "Mâbed'dir. Yahudiliğin sembolü, yedi kollu şamdan ve altı köşeli yıldız (Hz. Davud'un yıldızı)dır.

İLGİLİ KONULAR

İsrail

Önceki
Önceki Konu:
İbrani
Sonraki
Sonraki Konu:
Nasır

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu