08/12/2009 20:17
yaprak-begonyaYaprak Begonyalar: (Begoni x rex cultorum): Göz alıcı renk ve şekildeki dekortif yaprakları ile süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemli bir yer işgal ederler. Rex begonyalar genel olarak yaprak şekilleri ve nadiren de gövde çelikleri ile üretilirler. Çelik alma zamanı, ekimden kasım sonuna kadar veyahut da ağustos ayıdır. Çelik yapılacak yapraklar sıhhatli olmalı, çok yaşlı veya çok genç olmamalıdır.

Rex begonyalara oransal nemin düşük olduğu kuru havalarda bol miktarda su verilmelidir. Bitkide fazla yaprak dökülmesi görüldüğü hallerde saksının daha aydınlık fakat doğrudan güneş ışığı olmayan bir yerde muhafazası uygundur.Araceae familyasından olan Syngonium Orta ve Güney Amerika'da doğal olarak yaşar. 14 türe sahip olan bu cins görünüş olarak philodendronları andırırsa da yetişme istekleri bakımından bazı türleri kanaatkardır. Saksı bitkisi olarak kullanılırlar. İri ve gösterişli yapraklan ile gayet dekoratif salon bitkileridir.

Syngoniumlar yarı gölge yerlerden hoşlanırlar. Üretimleri baş veya göz çelikleri ile yapılır. Saksı değiştirme genç bitkilerde her yıl yaşlı bitkilerde ise 2 yılda bir yapılır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Son Ziyaretler: