YARATICILIĞI GELİŞTİRMEK

1. Düşüncelerinizi bir noktada yoğunlaştırın:

Bir besteci, müziği, özellikle ilgilendiği müziği düşünür. Düşüncesini fizik veya elektronikte yoğunlaştırmaz. Sanatçı, bilim adamı, desinatör, yazar; hepsi dikkatlerini, yaratıcı fikirleri aradıkları alana yöneltirler. Bir fikri alıp onunla birlikte yaşarsanız gördüklerinizle büyülenirsiniz. Kapıyı bir açtınız mı orijinal fikrinizi giydirmek için her yerden fikirler girer içeri. Hangi yöne gideceğinizi iyi belirleyin ve her seferinde tek bir fikri içeri alın.

2. Derinlemesine düşünmek aceleye gelmez:

En iyi sonuçlar için projenizi bilinçaltınıza tam anlamıyla yerleştirmeniz gerektiğini unutmayın. Zamanınız hiç tükenmeyecekmiş gibi rahat olun. Aklınıza gelen fikirlerle oynayın, onları sevin, suçlamayın. Uygulamalı İmgeleme adlı kitabı birçok yaratıcı düşünme dersinde kullanılan Alex F. Osborn, gelen fikirleri olduğu gibi kabul etmenin, yargılamamanın en önemli şey olduğunu, "eleştiriyi ertelemek" gerektiğini söylüyor. Gruplara, bir araya geldiklerinde fikirlerini serbestçe ortaya dökmelerini öneriyor. Burada ana kural, diğerlerinin fikirleriyle eğlenmemek, onları eleştirmemek. Aynı şey kişinin kendisi için de geçerli. Suçlamanın, düşünce akışını kesintiye! uğrattığı kanıtlanmış bir gerçektir. Düşüncelerinizi değerlendirip eleme yapacağınız zaman daha sonra gelebilir.

Rahat olun, oyalanacak hafif bir şeyler bulun, isterseniz televizyon seyredin veya güzel bir müzik dinleyin. Derin zihniniz, her zaman verilen sipariş üzerinde derinlemesine düşünür ve kısa bir süre sonra fikirler öylesine hızlı akmaya başlar ki bunları nasıl yakalayacağınız endişesine düşersiniz.

3. Fikirler geldiğinde yakalamaya hazır olun:

Sezgiler kısa ömürlü, gelip geçici düşüncelerdir. Adeta birer parçanız olmuş, alıştığınız sınırlı düşüncelerinizden tamamen farklıdırlar. Bu düşünceler bir kelebek zerafetiyle gelir ve çabucak uzaklaşıp giderler. Henüz belleğinize kaydedilmemişlerdir. Araba kullanırken ya da uykuya dalmak üzereyken gelen ilhamı hatırlayabileceğiniz! sanmayın. Birçok iyi fikir bu şekilde kaybolur gider. Durum ne olursa olsun, arabayı durdurun ya da kalkıp ışığı yakın ve fikrinizi bir yere yazın.

İçinden gelen sesi dinlemeyi öğrenen yaratıcı insan, not defterini ve kalemini yanından ayırmaz. Fikirler genellikle uyanmak üzereyken ya da gece boyunca geldiği için kâğıt kaleminiz yatağınızın başucunda olsun. Birçok insan çözmek istediği bir soruyu yatmadan önce kendisine sorup, istediği yanıtla uyanmayı güvenle beklemeyi öğrenmiştir.

Bir konuşmacı ya da yazarsanız, kendinize bir taslak hazırlayın. Birkaç kez üzerinden geçerek aklınıza yerleştirin. Sonra da birkaç gün içinde gelecek fikirleri yakalamaya hazır olun. Diktiğiniz ağaca asın onları; göreceksiniz ki her zamanki bilinçli düşüncelerinizin yapabileceklerinden çok daha iyilerini üreteceksiniz. Dahası, bu şekilde çalışmak sinir ve gerginliği de ortadan kaldıracaktır.

4. Şimdi fikirlerinizi kullanmaya hazırsınız: Bundan önceki basamaklarla işiniz bittikten sonra artık eleyici olabilirsiniz. Şimdi birçok fikir içerisinden hangilerini kullanmak istediğinize karar verme, kalanları eleme ya da gelecekte kullanmak üzere depolama zamanıdır. Deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki, bir saatlik yaratıcı düşünme, çok uzun süre kullanabileceğiniz fikirler üretebilir ve her fikir yenilerini doğurur. Gerçekten de sezgi, Sonsuzla bağlantımızdır.

Gleen Clark, Evrenin Sırlarına Ulaşabilen İnsan adlı bir kitap yazdı. Bu, aynı hayatta beş ayrı hayat yaşadığını söyleyen Walter Russel'in öyküsü. Kendisi başarılı bir müzisyen, mimar, ressam, heykeltıraş, kitap ve dergi ressamı idi. Russell, 1897 ve 1898 yıllarında Collier's Weekly'de sanat editörü olarak çalıştı. İspanyol Savaşı sırasında Collier's ve Century için savaş muhabiri olarak görev yaptı. 1900'de ilk olarak Tülin Uluslararası Sanat Sergisi'nde sergilenip İtalya'da gurur verici eleştiriler alan, daha sonra tüm Avrupa'da sergilenip Fransa, Belçika ve ispanya'da ödüller kazanan ve kendisine, Toledo'daki İspanyol Sanat ve Edebiyat Akademisine üyelik getiren "Yüzyılların Gücü" adlı alegorik resmini tamamladı. Daha sonra büyük bir portre ressamı oldu ve ülkenin çeşitli yerlerinde kayda değer eserler yarattı. Bu arada birçok kitap yazdı ve konferans verdi. Mimarlıkla ilgili hiçbir eğitimi olmamasına rağmen -ki okulu on yaşında bırakmıştı-New York'ta yirmi milyon dolarlık, tüm dünyaca bilinen binaları inşa etti. İnşaatları kendisi finanse etti ve hepsini sattı, hatta kooperatif yoluyla satın alma yöntemini, ki o zamanlar bu işe hiç de iyi gözle bakılmıyordu- uyguladı.

Ur. Clark "Walter Russell'in resimden heykeltıraşlığa geçişi elli altı yaşındayken gerçekleşti ve tamamen rastlantıydı" diye yazıyor. Tüm hayatı boyunca resim yapmış, çamura elini bile sürmemişti. Sanat ve Bilim Topluluğu'na başkan seçilmişti ve bu topluluk Edison'a bir madalya verecekti. "Madalyanın büstünü yapan heykeltıraş başarılı olamadı. Bunun üzerine Walter Russell biraz çamur aldı ve Bayan Edison'a telgraf çekip büstü kendisinin yapacağını bildirdi."

Daha sonra bilim alanında büyük keşifler yapmasına, filozof ve konuşmacı olarak uluslararası bir ün kazanmasına rağmen asıl şöhretini heykeltıraşlıkla kazandı. Zamanımızın birçok büyük kişisinin büstünü yapmış olmasına rağmen konuşma özgürlüğünü, din özgürlüğünü, gereklerden ve korkudan kurtuluşu temsil eden dört figürden oluşan eseriyle tanındı en çok.

"Hiçbir zaman Tanrı'dan başarıya ulaşmasını sağlayacak gücü vermesini istemedi; o bu güce zaten sahip olduğunu biliyordu.Sözsüz ve ilhama dayalı bir ilişki içinde ondan istediği tek şey, içindeki mutlak kudretin daima bilincinde olmasını sağlamasıydı."

Dr. Clark'ın kitabına neden Evrenin Sırlarına Ulaşabilen insan ismini verdiğini merak ediyor musunuz?

Walter Russell ve diğerleri evrenin sırlarına ulaştılar, biz de ulaşabiliriz. Eflatun'un bildiğini siz de bilebilirsiniz. Sezgi yalnızca aşırı duyarlı kişilere, medyumlara has bir özellik değildir. Sigmund Freud ve Carl Jung sezgiyi, zihnin normal bir fonksiyonu olarak kabul etmişler, ama keşfedememişler. Düşünce'nin ulaşabileceği yerler henüz ortaya çıkarılmamıştır. Herkes bu alanda bir kâşif olabilir. Sezginin sesini dinlemeyi öğrenirseniz, sorularınıza yanıt bulabilmek için ondan ona koşmaya, endişelenmeye son verebilirsiniz. İçinizdeki Bilge, karşılaşabileceğiniz her sorunun çözümünü bilir ve beşeri düşüncenin ürünü olan yanıtların aksine bunlar doğru yanıtlardır. Deneyin. Şaşırabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: