08/12/2009 20:17
Sürüngenler (Reptilia) sınıfının, yılanlar (Serpentes) alt takımındaki türlere verilen genel ad. Bedenleri genellikle ince, uzundur. Boyları 10 cm ile 10 m arasında değişir. Büyük yapılı avlarını yutabilmek için çeneyi oluşturan parçalar birbirinden ayrılabilir şekildedir. Üyeleri körelmiş olmasına karşın, yılanlarda çok çeşitli hareket şekilleri gelişmiştir. Zehir dişleri üst çenede bulunur. Böcekler ve küçük omurgalılarla beslenirler. Çoğu karasal ortamda yaşar. Bir bölümü suya girebilir ya da zamanının büyük bir bölümünü sulu ortamlarda geçirir. Yılanlar, yaşamları boyunca düzenli olarak deri değiştirir. İzlânda, İrlanda ve Yeni Zelânda hariç her yerde bulunurlar. Ülkemizde çok sayıda yılan türü yaşar.

Tanınan türler dışında, zehirli ve zehirsiz yılanlar birbirinden kolay ayırt edilemezler. Bu yüzden yılanlara karşı dikkatli olunmalıdır. Yılan ısırması durumunda hemen bir hastahaneye başvurulmalıdır.

İLGİLİ KONULAR

Sürüngenler

Önceki
Önceki Konu:
Yosun

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: