08/12/2009 20:21
Zurab Jvanıya, 9 Aralık 1963'te Tiflis'te doğdu. Tiflis Devlet Üniversitesi Biyoloji Fakültesi'nden mezun olan Jvanıya, 1989 yılında Yeşilciler Partisi'ni kurdu.

Jvanıya, bir süre parti liderliğini yürüttükten sonra 25 Ocak 1995'te Parlamento Başkanı seçildi. 20 Ocak 1999'da ikinci kez parlamento başkanlığına seçilen Jvanıya, 2001 yılında görevinden istifa etti.

6 Temmuz 2002'de Demokrat Parti'yi kuran Jvanıya, 2003'te yapılan parlamento seçimlerine, Nino Burcanadze ile birleşerek ”Burcanadze-Demokratlar Bloku” içinde girdi.

3 Kasım 2003'te yapılan seçimlerden sonra Mihail Saakaşvili ile birlikte “gül devrimini” gerçekleştiren Jvanıya, geçici hükümette devlet bakanlığı görevini üstlendi.

Zurab Jvanıya, 17 Şubat 2004'te başbakanlık görevine getirildi.

Jvanıya, 3 Şubat 2005'te doğalgaz sobasından meydana gelen sızıntı sonucu vefat etti.

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktaki biyografisi şöyledir:

GÜNDEM

Gürcistan Başbakanı ölü bulundu

3 Ocak 2005- Jvaniya’nın gaz sızıntısından zehirlenerek öldüğü açıklandı.

Gürcistan İçişleri Bakanı, Başbakan Zurab Jvaniya’nın öldüğünü açıkladı. İçişleri Bakanı Vano Merabişvili, Rustavi-2 televizyonuna yaptığı açıklamada, Jvaniya’nın gaz sızıntısından zehirlendiğini söyledi.

Jvaniya’nın, olay sırasında bir arkadaşının evinde olduğunu belirten Merabişvili, Başbakan’ın telefonunu uzun süre açmaması üzerine korumasının camı kırarak evin içine girdiğini ve Jvaniya’nın cesedini bulduğunu kaydetti.

Önceki
Önceki Konu:
Olli Rehn

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: