Bel fıtığı, ülkemizde ve dünyada milyonlarca kişinin şikayetçi olduğu önemli bir sağlık problemidir. Öyle ki hastanın sosyal ve özel yaşamını olumsuz etkilemekte, bazen de hastayı haftalarca yatağa bağlamaktadır. Peki bu bel fıtığı nedir, belirtileri nelerdir?

Bizi ayakta tutan omurgamızdır. Sağa-sola dönme, eğilme gibi esnek hareketleri yapmamızı sağlayan da omurlar arasındaki elastik yapılı disklerdir. Omurganın dayanıklılığından ve uygulanan kuvvetin dengeli bir şekilde dağıtılmasından yine bu diskler sorumludur. Bu disklerin içi yumuşak dışı ise daha sert bir madden oluşur. Dıştaki madde zamanla anatomik bütünlüğünü kaybederek nükleus pulpozus adı verilen içteki maddenin dışarı çıkmasına sebep olur. Dışarı çıkan bu madde ise bacaklara giden sinirlere baskı yapar. Böylece bacaklarda, kaslarda veya parmaklarda ağrı, uyuşma, güç kaybı gibi rahatsızlıklar meydana gelir. İşte bu da tıpta bel fıtığı olarak tanımlanır.

Bel fıtığının farklı evreleri vardır. İlk dönemlerde belde ağrılar görülür. Fıtık ilerledikçe bacakta şiddetli ağrılar meydana gelir ki bu çoğu zaman beldeki ağrıları bile unutturur. Bunun yanı sıra bacakta uyuşma, güç kaybı gibi durumlar da bel fıtığının başlıca belirtilerindendir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2021 Bilgiler
Coğrafya