Günümüzde pek çok evde temizlik maddeleri bilinçsizce birbirine karıştırılmaktadır. Özellikle ev kadınları, bazı temizlik maddelerini birbirine karıştırarak daha güçlü bir karşım elde edeceğini ve bununla lekeleri daha kolay ve etkili bir biçimde temizleyeceğini düşünür. Bu düşünce doğru olsa da, yapılan iş yanlış ve son derece tehlikelidir.

Çamaşır suyu ve tuz ruhu, birbirine en çok karıştırılan temizlik maddelerinin başında yer alır. Tek kullanıldıklarında bile sağlık açısından son derece tehlikelidirler. Karıştırıldıklarında ise çok daha korkutucu olurlar ve kimyasal yapıları gereği tepkimeye girerek bir insanın soluyamayacağı, neredeyse oksijenden 2,5 kat daha ağır olan klor gazını açığa çıkarırlar. Bu gaz, temizlik maddelerinin karıştırılmasından hemen sonra ortaya çıkar ve sarı-yeşil bir renktedir. Kişi bu gazı soluduğunda solunum yollarında çok ciddi hasarlar meydana gelebilir. Hatta bu hasarlar kalıcı da olabilir. Bu yüzden uzmanlar bu iki temizlik maddesinin asla karıştırılmamasını, tek kullanıldıklarında ise gaz maskesi takılmasını ve temizlikten sonra ortamın havalandırılmasını önermektedirler.

Çamaşır suyu, tuz ruhu gibi zararlı temizlik maddeleri her ihtimale karşı güvenli yerde saklanmalı, gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Kullanılacaksa da ambalajlarının üstünde yer alan talimatlara dikkat edilmelidir. Aksi halde bilinçsizce yapılan karışımlar ölümle sonuçlanabilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya