Gece ve gündüz boyunca kara ve denizlerin farklı ısınması sonucunda ortaya çıkan sıcaklık farkından doğan ve denizden karaya doğru esen rüzgâr. Gündüz karalar denizlerden daha çabuk ve daha çok ısındığından, deniz meltemi gündüz esen bir rüzgârdır ve öğle saatlerinden sonra hızı en üst düzeye ulaşır. Kara melteminin tam tersi yönde eser.

Deniz Meltemi Cephesi:

Büyük su kütleleri tarafından çevrilmiş karaların kıyı kesimlerinde görülen meteorolojik bir olay. Deniz melteminin karaya ulaştığı yerlerde oluşur. Su ve kara arasındaki dengesiz ısınma nedeniyle, maksimum yukarı doğru hareket alanı ya da konverjans sahası, karanın 15-20 km içlerinde ve öğleden sonra ortalarında gerçekleşir. Bu alanda oraj bulutu ya da sağanak yağışa neden olabilecek tepeli bulut tipleri (cumuluslar) gelişir. Bu aşamada sahilde mavi bir gökyüzüyle hafif bir meltem vardır. Bu meteorolojik olaylar Meksika Körfezi'nde ve Florida'nın doğu kıyılarında sık sık görülür.

Önceki
Önceki Konu:
Deniz Kuvvetleri
Sonraki
Sonraki Konu:
Deniz Ördeği

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya